Pzrts - Cmrts 09:00 - 20:30
Başakşehir - İstanbul
+90 533 599 27 43

Eksik Diş

eksik dis 1

Eksik Diş

Eksik diş için endişeleniyorsanız bu sayfada sorularına cevap bulabilirsiniz. Dişlerin düşmesi sonucu oluşan boşluklar güldüğünüz zaman ya da yemek yerken sizi rahatsız edebilir. Bu tarz sıkıntılar yaş ilerlediği zaman, dişlerin zayıflaması, diş eti hastalığı, yaralanma sonucu ya da ileri düzey çürüme sonucunda oluşabilir. Eksilen dişlerin oluşturduğu boşluk, diğer dişlerin sırasını bozabilir. Düşen dişlerin yerine yeni dişler gelmediğinden dolayı boşluk dolmayacaktır. Bu durum günlük hayatınızda özgüveninizin düşmesine, sosyal ortamlarda bulunmak istememenize neden olacaktır. Ayrıca yemek yerken boşluklara giren yemek artıkları hem hoş bir görüntü oluşturmayacaktır hem de sürekli temizleme ihtiyacı hissedeceksinizdir. Eğer siz de gülüşünüzü elinizle maskelemek istemiyorsanız bu yazının devamına bakabilirsiniz.

Eksilen Dişler İçin Ne Yapılabilir?

Eksik diş için diş hekiminize başvurmanız gerekmektedir. Diş hekiminiz diş yapınızı inceleyerek size uygun tedaviyi bulacaktır. Bu tedavilerden biri diş implantı olabilir. Diş impantları en çok tercih edilen tedavi yöntemlerinden biridir. Bu operasyon sayesinde düşen dişinizin yerine gerçek gibi duran yeni bir diş görünümü kazanabilirsiniz. Bu yöntem tek dişiniz eksilmişse ya da birden fazla dişiniz eksilmişse tatmin edici bir çözüm olabilir. Ayrıca oluşan boşluğun yanındaki dişleri zorlamayacağından dolayı diğer dişlerinize zarar gelmez. Bunun yanında ikinci çözüm önerimiz implantı destekli köprü olacaktır. Eğer dişleriniz arka arkaya eksilmişse sizin için güzel bir çözüm yolu olabilir. Çünkü her diş için ayrı ayrı implantı yapmak yerine tek operasyonda hepsini birden yaptırmak daha mantıklı olacaktır.

Düşen Dişleriniz İçin Yapılacaklar

Eksik Diş için yapabileceğiniz uygulamaları sizler için derledik. Her şeyden önce dişlerinize her zaman dikkat etmeniz oluşabilecek aksaklıkları önceden önlemenize yarayacaktır. Dişlerinize zarar vermemek için yediklerinize dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun yanında sert cisimleri dişleriniz ile kırmamaya dikkat etmelisiniz. Sert cisimler dişlerinize ciddi zararlar verebilir. Türkiye de en sık azı dişinin eksik olduğu görülmektedir. Bunun nedeni fındık ve ceviz gibi cisimleri dişimizle kırmaya çalışmamızdan kaynaklandığını düşünebiliriz. Bu sırayı süt dişleri izlemektedir. Süt dişleri, 6. Ayda çıkmaya başlayıp 12 yaşına kadar devam etmektedir. 12 yaşından sonra süt dişleri düşmeye başlamaktadır. Fakat bu düşen dişlerin yerine yetişkinliğe girilmesi ile birlikte yeni dişler çıkmaktadır.

Hangi Dişler Eksik Kalabilir?

Eğer dikkat edilmezse birçok nedenden dolayı eksik diş kalabilir. Bu durumun yaşanmaması için erkenden önlem almanız daha iyi olabilir. Unutmamalıyız ki dişlerimize her zaman iyi bakmalıyız. Genele baktığımız zaman en sık görülen eksik düşler üçüncü büyük azı dişi onun arkasından gelen küçük azı dişleridir. Bu sırayı takip eden üst yan kesici dişlerdir. Bu durumda diş hekiminize başvurmanız gerekmektedir. Diş hekimiminiz panoramik röntgen çekecektir bu şekilde düşen dişinizin yerini tam olarak görecektir. Bu durumda dişlerinizin kök kısmında kalan diş parçacığı kalması durumunda ona göre tedavinin gidişatı belirlenecektir. Düşen dişlerinizin yerine protez yapımı sizin için uygun seçenekler arasında olabilir. Diş hekiminize danışarak uygun tedavi yöntemini belirleyebilirsiniz.

Diş Eksikliği Öncesi Tedaviler

Eksik diş problemi yaşamadan önce alabileceğiniz önlemlerde bunu engelleyebilirsiniz. Çürük dişlere yapılan dolgular ya da kanal tedavileri dişlerinizin eksilmesini önleyebilir. Bunun yanında diş kaplamaları yapılabilir bu şekilde dişlerinizin düşmesini engelleyebilirsiniz. Fakat bu uygulamaları diş hekiminize danışarak karar vermelisiniz. Eğer dişe bu tarz uygulamalar yapılamıyorsa diş çekimi yapılıp implant yapılması daha olası olacaktır. Bunun için iyi bir diş hekimine gittiğinize emin olunuz. Bu tedavi yöntemlerini maddi olarak en avantajlı şekilde yapmak isteyebilirsiniz fakat sağlık durumlarında hekimin tavsiyesine uymanızı öneririz. Eğer bütçeniz kısıtlı ise dişlerinize diş hekimlerinin tavsiye ettiği şekilde bakım uygulamalısınız. Bunun yanında çürüklerinizi bekletmeden dolgu yaptırmalısınız. Bekleyen çürükler ilerleyen zamanlarda daha büyük hasarlara neden olacaktır.

Diş Boşluğu Nelere Yol Açar?

Diş boşluğu, çekilen ya da düşen dişin yerinde oluşur. Eğer boşluk doldurulmazsa çene dişi boşluğuna kadar ilerler. Eksilen dişten dolayı diş dizilimi bozulmaya başlar ve dişlerinizin şekli değişir. Bu durum sizin özgüveninizi etkileyebilir. Dış görünüşümüz için dişler çok önemlidir çünkü gülüşümüz bizi çevremizdeki insanlara karşı pozitif bir hissiyat oluşturacaktır. Bu yüzden dişin yerinde oluşan boşluk hekim kontrolünde tedavi edilmelidir. Tedavilerden en çok tercih edileni implant ve köprü yapımıdır. Fakat dişin düştüğü yerde kemik yeterli değilse implant yapmak çok uygun olmayabilir çünkü implant için takılan vida tam oturmaya bilir bu da implantı geçersiz kılar.
Eğer bu konuda daha fazla bilgi almak isterseniz ya da tedavi olmak isterseniz firmamıza bekleriz.