Pzrts - Cmrts 09:00 - 20:30
Başakşehir - İstanbul
+90 533 599 27 43

Ağız Ve Diş Bakımı

Agiz Ve Dis Bakimi

Ağız Ve Diş Bakımı

Ağzı ve diş bakımı yapmamızdaki temel amaç; ağzın içerisinde, dişlerimizi çevreleyen ve koruyan diğer uzuvları koruyarak zarar görmelerini engellemektir. Kendi Günlük hayatımızda tükettiğimiz tüm besinler; içlerinde bulunan çeşitli besin değerleri nedeni ile ağız içerisinde belirli kalıntılar bırakmaktadır. Bu kalıntılar, ağız içerisindeki uzuvların etkilenerek, aşınma ve zarar görmelerine sebep olurlar. Bu nedenle gün içinde tükettiğimiz besinlere dikkat etmeli ve aynı zamanda düzenli olarak ağız bakımlarımızı yapmamız gerekmektedir. yaptığınız kişisel bakımların yanı sıra, rutin olarak diş temizliği ve bakımına da gitmeniz gerekir. Yaklaşık olarak yılda iki defa gidebileceğiniz bu kontrol ve tedavilerde; sizin ağız içerisinde ulaşamadığınız bölgeler temizlenerek, daha sağlıklı bir ağız ve diş yapısına sahip olmanız sağlanacaktır. Bakım yapılmayan bir ağızda gerçekleşen diş eti kanaması, diş ağrıları, çürükler, aşınmalar dişlerin kullanım süresini kısaltarak ağızda yoğun bir koku ve tat hissi bırakır.

Ağız Ve Dişlere Zarar Veren Faktörler

Vücut için yararlı olan ne var ise; dişler için de yararlıdır. Aynı şekilde zararlı olan şeylerin de, ağız ve dişlere kat ve kat daha fazla zararı olacaktır. Genelleme yapacak olursak; şeker, ağız ve diş sağlığının başlıca düşmanlarından biridir. Şeker ve şeker içerikli besinler, dişteki bakteriler için vazgeçilmez besin kaynaklarındandır. Katı besinlerin yanı sıra şeker içeren sıvı besinlerde de durum farksızdır. Bu besinler yerine, şeker yerine geçen maddeleri (xylit, sorbit veya sakkarin) içeren besinleri tüketerek, ağız ve diş bakımı yaparak dişlrinizi koruyabilir, dişlerinizin ömrünü de uzatabilirsiniz.

Ağız Ve Diş Sağlığını Korumak

Ağız ve diş sağlığınızı korumak, karşılaşabileceğiniz birçok sağlık sorununuzun önüne geçecektir. Bu korumayı yaparken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunlardan biri, günlük diş fırçalama rutinlerinde, diş etlerinizi ve diş minenizi zorlayıp aşındırmadan yaparak, fırçalama süresini uzatmak olacaktır. Eğer diş fırçalayabileceğiniz ortamda değilseniz yapabileceğiniz şey çok basit; diş ipi ile dişlerinizi temizlemek. Diş aralarında kalan besin artıkları, sıvı hale gelerek tüm ağza yerleşir ve siz fark etmeseniz bile dişlerinizi çürütmeye başlar. Gün içerisinde en az iki defa dişlerinizi fırçalamalı veya diş ipi kullanmalısınız. Böylece dişlerinizin arasına yerleşen besin ve bakterilerin kalıntılarla beslenmesini sağlayan plağın, ağız içerisine yerleşmesini engellemiş olursunuz. Sözünü ettiğimiz bu plak, düzenli olarak her gün ağız içine yerleştiği takdirde tüketilen besinlerin oluşturduğu asidik ortamlar dişleri çürütmeye başlayacaktır. Bunun yanı sıra diş eti problemlerini arttırarak, ağız içerisinde oluşabilecek iltihaplanmalara bile yol açabilir. Bu gibi sağlık sorunlarına yer vermemek için her gün düzenli olarak ağız ve diş bakımı yapmalı ve düzenli olarak ağız ve diş bakımı kontrolüne gitmeliyiz.

Ağız Ve Diş Bakımı Neden Önemlidir?

Toplumumuzda tüm yaş gruplarının yaşam düzenini etkileyen sağlık sorunlarından birisi de ağız ve diş eti hastalıklarıdır. Ciddi sağlık problemleri oluşturmadığı takdirde önemsenmeyen ağız ve diş hastalıkları, gerekenden çok daha fazla önem verilmesi gereken konulardan biridir. Diş ve diş bakımı yapılmadığı takdirde, çiğneme faaliyeti sağlıklı bir şekilde görevini üstlenemez. Bu neden ile beslenme düzeni de bozularak kişiye sorun teşkil etmeye devam eder. Bu gibi durumlar çoğunlukla gelişim çağında olan küçük yaştaki çocukları daha yüksek oranlarda etkilemektedir. Bu tip sorunlar; önem verilmediği veya umursanmadığı takdirde, kişide konuşma bozukluğuna bile yol açabilmektedir. Gerekli önlemler alınmadığı takdirde, gün geçtikçe daha fazla sıkıntı ve rahatsızlığa yol açar. Bu bakımlara dikkat edilmediği takdirde yaşanabilecek sağlık sorunlarının bazıları da şunlardır:

  • Solunum yolunda oluşabilecek kronik hastalıklar
  • Hamilelikte yaşanabilecek erken doğum ihtimali
  • Mide veya bağırsakta oluşabilecek rahatsızlıklar
  • Ortopedik rahatsızlıklar

Belirttiğimiz bu problemler, her organa etki edebilecek niteliktedir. Bu sağlık sorunları ile başa çıkmanın en doğru yöntemi, gerekli ağız ve diş bakımlarının düzenli aralıklarla yapılmasıdır. Diş veya diş etlerinde oluşan bakteri ve plaklar, kendilerini çürüklere hazırlarlar. Bu bakteri ve plakların da ayrıyeten temizlenerek giderilmesi, yapacağınız düzenli diş ipi kullanma ve fırçalama işlemleri ile sağlanabilmektedir. Yapacağınız tüm bu bakımlar, yaşayabileceğiniz çoğu sağlık sorunlarının önüne geçerek, diş sağlığınızı düşündüğünüzden daha fazla koruyacaktır. Sizler de sağlıklı ve güzel gülüşlere sahip olmak için firmamızda rutin ağız ve diş bakımı kontrollerine gelebilir, böylece ağız ve diş sağlığınızı koruyabilirsiniz.