Pzrts - Cmrts 09:00 - 20:30
Başakşehir - İstanbul
+90 533 599 27 43

İmplant Tedavisi

implant tedavisi

İmplant Tedavisi

İmplant tedavisi; ağızda eksik olan dişlerin tedavi edilmesinde kullanılan, çenedeki kemiğin içine sabitlenen ve titanyumdan elde edilen vidalardır. İşlem sonunda; yerleştirilen bu titanyum vidaların üzerine ise protez dişler yerleştirilir. Yapılan bu tedavinin diğer tedavilere sağladığı en büyük avantajlardan biri, diğer bölgede kalan sağlam dişlere zarar vermemesidir. Bu nedenle diğer dişlerden herhangi birisinin kesilmesi, kısaltılması veya çekilmesi gerekmemektedir. İmplant olan diş, kök görevini yerine getirerek normal diş gibi rahat bir şekilde yemek yiyebilmenizi, konuşabilmenizi ve gülebilmenizi sağlar. Kişiyi rahatsız etmeyen bir şekilde sedasyon sağlanarak uygulanmakta olan implant tedavisinde; işlemden önce muayene ve röntgen hizmetlerinin mutlaka alınması gerekir. Bu işlemler sırasında hastanın çene kemikleri ve diğer dişlerin ölçüleri de alınmaktadır.

İmplant Tedavisinde Alınması Gereken Önlemler

Şeker hastalığına sahip olan kişilerde ise; implant tedavisinden önce diğer hastalığının da düzene sokulması gerekmektedir. Kanı sulandırıcı ilaçlar, tedaviden önce mutlaka kesilmelidir. Kemik erimesi rahatsızlığı olanlarda ise, yapılması gereken tedaviyi gördükten sonra implant tedavisi de görebilirler. İmplant tedavilerinde sıklıkla kullanılan zirkonyum; öte yandan diş kaplama işlemlerinde de kullanılır. Bu bileşen; doğal diş yapısına ve görüntüsüne yakın bir beyazlıkta olduğu için ışığı da yansıtır. Bunların yanı sıra estetik anlamda da kullanışlıdır. Herhangi bir aşınma meydana getirmez ve ağzınızda metal bir tat da bırakmaz. Belli bir süre sonrasında, renkte sararma yapmaz veya diş renginizde herhangi bir değişiklik meydana gelmez.

İmplant Tedavisi Yapılması Gereken Durumlar

İmplant tedavisi gerçekleşmeden önce, doktor hastanın genel sağlık kontrolünü yapmalıdır. Çene yapısı, bu tip tedaviler için uygun olmayabilir. Bu gibi durumların mutlaka gözden geçirilerek muayene yapılması oldukça önemlidir. İlk olarak yapılması gereken ilk müdahale; ağız ve çene modellemesini belirginleştirmek için röntgen çekilmesi olacaktır. Tek bir dişin bile kaybedilmesi durumunda, diğer dişlere herhangi bir zarar vermeksizin implant tedavisi uygulanabilir. Azı dişlerinin ve diğer büyük dişlerin yerinde olmaması durumu da büyük bir sorundur. Bu durumda da gerekli tedavinin uygulanması gerekir. Böylece ağzın orta kısımlarında bir veya birden fazla implant yardımı ile sağlam bir köprü oluşturulur. Bu tip vakalarda; protez diş tedavisi de yapılabilir. Fakat protez dişler daha kaba ve daha hareketli olduğu için kullanım rahatlığı açısından kişiye zorluk yaşatabilir. Hastanın alt çenesinde olması gereken bütün dişlerin komple olmaması halinde, implant tedavisinin uygulanması kaçınılmaz bir çözüm yöntemidir.

İmplant Tedavisi İle Eskisinden Daha Yeni

Oldukça başarılı bir yöntem olan bu uygulama ile; doğal görünüme en yakın yapay dişlerin oluşumu sağlanır. Böylece bu yeni ve sağlam dişler, önceden de yaptığı tüm görevleri, rahatlıkla yeniden gerçekleştirirler. Ağızdaki uzun dişlerin kırıldığı ve olmadığı kısımlar bulunur. Bu durumda; bölge uzun olduğu için kullanılan yöntem de köprü görevi görmelidir. Bu gibi çeşitli vakalarda; bir veya birden fazla implant tedavisi ile,eskisinden de sağlam ve kullanırken hiçbir sorun yaratmayan yapay dişler elde edilir.

İmplant Tedavisinin Avantajları

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte; sağlık sektöründe de oldukça gelişme yaşandı. Bu yeniliklerin en önemlilerinden biri olan implant tedavisi avantajları oldukça fazla. İlk olarak bu tedavi; gerçekleştirilen diğer yöntemlere göre, sağlamlığı daha garanti olan ve dişlere herhangi bir zarar vermeyen en yaygın tedaviler arasında gelmektedir. Doğal dişten hiçbir farkı olmadığından dolayı; hastanın ağız, diş ve çene yapısında herhangi bir değişkenliğe neden olmaz. Köprü, kanal, protez diş takımı gibi tedavilerde, diş veya çene yapılarında bozulmalar olduğu için, estetiksel bozulmalar da ortaya çıkabiliyor. Ancak bu tedavide, bu gibi bozulmaların meydana gelme olasılığı oldukça azdır. Çenede gerçekleşen çiğneme görevini de tam anlamı ile yerine getirilebildiğinden dolayı, hastaların istedikleri her şeyi yiyebilmelerine de olanak sağlamaktadır. Dolgu veya kaplama işlemi gerçekleştirilen dişlerde; sert yapıda olan gıdaları tüketmek, kişiyi tedirgin veya rahatsız edebilir. Çünkü dişlerde kırılma, kopma veya tekrar bir müdahale gerçekleşme ihtimali oldukça yüksektir. Fakat implant tedavisi sonrasında, bu gibi sorunların hiçbiri yaşanmaz ve kişi ömür boyu rahat bir şekilde ağız ve diş sağlığını koruyabilir. Bahsettiğimiz diğer tedavilerin kullanım sürelerine nazaran implant tedavisiyle onarımı yapılan dişlerin; sağlık, konfor ve estetik açıdan da kullanan kişiyi memnun etmektedir. Bu tedavi sonrasında yapılan diş temizliği, oldukça kolay bir şekilde yapılmaktadır. Öbür dişlerden hiçbir farklı olmadığından dolayı, bu dişte de rutin temizleme işlemi rahatlıkla yapılabilir. Firmamızda sağladığımız implant uygulaması ile ömür boyu sağlıklı dişlere sizler de sahip olabilirsiniz.