Pzrts - Cmrts 09:00 - 20:30
Başakşehir - İstanbul
+90 533 599 27 43

Diş Kırığı Tedavisi

dis kirigi

Diş Kırığı Tedavisi

Diş kırığı tedavisi dişin nereden kırıldığına ve diş yapısına göre değişmektedir. Sert cisimleri dişimizle kırmaya çalışmak ya da kavanoz kapağı gibi şeyleri dişimiz ile zorlamak dişlere ciddi anlamda zarar vermektedir. Kısacası dişlerimizi amacı dışında kullanmamalıyız. Bazı bireylerin dişleri oldukça hassas olabilir. Bu yüzden küçük bir etki ile kırılabilir. Dişlerde oluşan kırıklar ağız için travmaya neden olmaktadır. Bu yüzden sanıldığından daha zor bir durum oluşturacaktır. Kırılan dişinizin parçalarını da diş hekiminize götürmenizi tavsiye ederiz. Çünkü diş düşmesinden farklı olarak bazen iç kısımlarda diş parçaları kalmış olabilir. Diş hekiminiz diş parçalarına bakarak dişinizde kalan parçaları tahmin edebilir. Kırılan kısımlar küçük bir kısım olarak görülebilir ama oluşan küçük çatlakları diş hekimi tarafından tespit edilmesi gerekmektedir.

Diş Kırığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bazen dişimizin kırıldığını fark etmeyiz. Çünkü gözle görülmediği sürece dişin kırıldığını düşünmeyiz. Oysa dişiniz sallanıyorsa dişiniz kök kısmından kırılmış olabilir. Diş kırığı tedavisi için öncelikle röntgen çekerek dişte oluşan hasar bakılır. Ayrıca bu şekilde kök kısmında diş parçaları kaldıysa onların fark edilmesini sağlamaktadır. Kalan parçalar küçük bir işlem ile çıkarılır ve orası temizlenir. Diş kökten kırıldığı zaman genellikle diş çekimi yapılmaktadır. Ama bazen kırılan kısmı doldurarak da tedavi edilebilir. Eğer dişiniz ile ilgili bir sağlık problemi yaşıyorsanız diş hekiminize vakit kaybetmeden gitmenizi tavsiye ederiz. Çünkü her sağlık durumu erken teşhis en etkili tedavi yoludur. Lütfen bu konuda ihmale yer vermeyin. Ayrıca iyi bir diş hekimi tercih etmeye özen gösteriniz.

Dişlerimiz dış görünüşümüzü tamamlayan en önemli unsurlardan biridir. Dişlerde oluşan aksaklıklar özgüvenimizi ve özsaygımızı olumsuz etkileyebilir. Diş bakımınızı ihmal etmeyerek diş rahatsızlıkların birçoğundan korunabilirsiniz. Ancak bazı istenmeyen durumlarda dişlerde sorunlar oluşabilmektedir. Diş kırığı tedavisi yapmanız gereken tek şey iyi bir diş hekimine gitmek değildir. Bunun yanında sizin de yapmanız gerekenler olacaktır. Bunlardan biri ve en önemlisi dişinize temas etmekten kaçının. Çünkü fark edemediğiniz küçük çatlaklar temas halinde büyüyebilmektedir. Diş kırıldığından 30 dk – 1 saat aralığında mutlaka diş hekiminize başvurmanız gerekmektedir. Dişiniz kırıldığında elinizle almak yerine bir pamuk ile alırsanız daha steril bir şekilde temas etmiş olacaksınızdır. Ayrıca diş doktorunuza dişin nasıl kırıldığını anlatmayı ihmal etmeyiniz.

Diş Kırığı Tedavisi Tedavi Planı Nasıl Uygulanır?

Bazı durumlarda dişiniz oynadığı için kırıldığını düşünebilirsiniz ama kırılmamış olabilir. Dişin yerinden oynama miktarına bakmak gerekmektedir. Dişin oynaması kemikten kaynaklanıyor olabilir. Burada tedavi için öncelikle diş yapısına ve diş sağlamlığına bakılarak tedavi planı çıkarılmaktadır. Diş kırığı tedavisi için yapılacak en önemli şeylerden biri kırılmadan önce dikkat etmenizdir. Dişleriniz hassas olabilir bunu fark edip diş hekimine danışarak uymanız gerekenleri öğrenmeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra diş fırçalamalarını düzenli olarak yapmalısınız. Kısacası ağız ve diş bakımını ihmal etmemelisiniz. Eğer bütün dikkatlerinize rağmen dişiniz kırıldı ise tıp sektörünün gelişmesi ile birçok tedavi yöntemi vardır. Bu yöntemlerden biri estetik dolgudur. Bu dolgu yöntemi ile dişinizin bir parçası kırılmış ise estetik dolgu ile oluşan boşluk kapatılmaktadır.

Diş Kırığı Tedavisi Tedavi Yöntem Çeşitleri

Eğer ön dişlerinizde kırılma gerçekleştiyse bu durum sizi estetik konularda kaygılandırabilir. Çünkü gülümserken veya konuşurken odak noktası ön dişlerinizdir. Sadece estetik açıdan değil bu durum konuşma stilinizi de etkileyecektir. Diş kırığı tedavisi için en çok kullanılan birkaç tedavi yöntemi vardır. Bu yöntemlerden biri estetik dolgudur. Diğer tedavi yöntem de kuron tedavisidir. Kuron tedavisi dişleri kron maddesini kullanarak porselen kaplamadır. Birçok dişiniz kırılmışsa bu yöntem ile dişlerinizin hepsini kaplattırarak hem sağlık açısından iyileşme olacaktır hem de estetik olarak hoş bir görüntü oluşturacaktır. Sadece birkaç dişinizi de kron kaplatabilirsiniz. Üçüncü tedavi yöntemlerinden biri de bonding tedavisidir. Bonding tedavisi de estetik dolgu çeşitlerinden biridir.

Diş söz konusu olduğunda bazı uygulamalar oldukça maliyetli olabilmektedir. Diş kırığı tedavisi için alınan ücretler değişiklik göstermektedir. Diş hekiminin tecrübesine bağlı olarak ya da kullanılan malzemenin kalitesine göre fiyat aralığı değişmektedir. Diş kırığının bazı boyutları cerrahi operasyon gerektirmektedir. Cerrahi operasyonlar diğer işlemlere göre daha pahalı olabilmektedir. Ön diş kırığı için fiyat aralığı 300 tl ile 750 tl arasıdır. Fiyat bilgisi için diş hekimininiz ile iletişime geçebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için bizi arayabilir veya kliniğimize gelebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.