Pzrts - Cmrts 09:00 - 20:30
Başakşehir - İstanbul
+90 533 599 27 43
kuron

Kuron

Kuron diğer bir adıyla diş kaplaması diş görünümündeki diş protezleridir. Çeşitli sebeplerden dolayı çürümüş, kırılmış, yahut hasar görmüş dişlere yapılan bir uygulamadır. Birçok farklı nedenden dolayı kullanılması mümkündür. Günümüzde birçok kişi kuron diş tedavisi tercih etmektedir. Aynı zamanda yalnızca hasar görmüş dişler için değil rengini kaybetmiş dişler için de kron diş tedavisi tercih edilebilmektedir.

Kron Diş Nedir?

Kuron diş halk arasında porselen diş olarak veya kaplama diş olarak bilinmektedir. Çürümüş, kırılmış, çatlamış veya kendi beyaz rengini kaybetmiş dişler için kullanılan kaplama diş yöntemidir. Kuron metal, porselen, seramik gibi malzemelerden üretilmektedir. Günümüzde en çok metal destekli kron dişler tercih edilmektedir. Seçilen materyaller dayanıklılık, estetik görünüm, kullanım konusundaki avantajları bakımından birbirlerinden farklıdır.

Diş hekimleri tarafından tedavi yöntemlerinden biri olarak önerilen kron diş özel laboratuvarlarda yapılmaktadır. Yapılan muayene sonucunda ölçüler, gerekli özellikler tespit edilmektedir. Yurt dışından ithal edilen malzemeler kullanılarak da imalatı söz konusudur. Dolgusu eskimiş dişlerin kurtarılabilmesi için, dişte büyük oranda çürük olan dişlerin kurtarılabilmesi için ve kanal tedavisi sonrasında kanal tedavisi uygulanmış olan dişlerin korunması için, diş köprü tedavi uygulamalarında tercih edilen yöntemlerden biridir.

Neden Kuron Diş?

İnsanların hem ana dişleri hem de protez dişleri zaman içerisinde aşınmaya uğrayabilmektedir. Bu aşınmalar ile dişler zayıflamakta çatlamaya kırılmaya müsait bir duruma gelmektedir. Daha da ileriki durumlarda kırılmalar yahut çürümelerde meydana gelmektedir. Bu durum yalnızca sağlam dişler için olmayıp aynı zamanda dolgulu dişler için de geçerlidir. Dolgu uygulamasından sonra da dişlerin korunmaya ihtiyacı bulunmaktadır. Aynı zamanda köprü tedavilerinde de zayıf dişlerin güçlendirilmesi gerekir. Bu gibi durumlarda kuron diş tedavisi kurtarıcı olarak karşımıza çıkmaktadır. Kuron diş kaplaması ile zayıf olan veya kırık olan dişin bilgisayar ortamında ölçüsü tam olarak alınır ve özel olarak tercih edilen materyaller yine kaplama malzemesi hazırlanır.

Kısa zamanda ve bireylerin estetik kaygılarına karşılayabilen özelliklerde bir tedavi yöntemi olması nedeniyle birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Bu yöntem ile dişin güçlenmesi, köprü işlemlerinin çok daha uzun ömürlü olması, çürümenin engellenmesi, özellikle büyük dolgu uygulamalarında dolgunun düşmesinin engellenmesi gibi birçok avantaj bulunmaktadır. Genellikle geçici kuron kalıcı kuron hazırlanana kadar tercih edilmektedir. Özellikle köprü diş tedavisinde köprü dişlerinin hazırlanması beklendiği için kalıcı kuron geciktirmekte ve bu gibi durumlarda geçici kuron diş tercih edilmektedir.

Kuron Çeşitleri

Teknoloji ile beraber ağız ve diş sağlığında kullanılan materyaller de gelişmiştir. Geçmişte yalnızca metal malzemeler ile yapılan diş kaplama yöntemleri teknolojinin gelişmesiyle porselen ve daha estetik malzemelerle de yapılabilir. Geçmişte genellikle altın ve gümüş kullanılarak yapılan diş kaplamaların günümüzde kullanımı neredeyse yok denilecek kadar azdır. Genellikle günümüzde zirkonyum veya seramik denilen kuron kaplamalar tercih edilmektedir. Günümüzde full porselen olan modeller doğal diş görünümüne yakın olması nedeniyle en sık tercih edilen modeller arasında görünsede dayanımı anlamında metal desteklilerin daha çok tercih edildiği bir gerçektir. Metal destekli kuron modelleri zaman içerisinde diğer dişlerden daha koyu durması söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle estetik kaygıları olan bireylerin seramik kuron çeşitlerinden tercih etmeleri önerilmektedir. Ceron kaplama ise en yüksek fiziksel darbelerde dahi dayanıklılığını korumaktadır. Bu denli dayanıklı olmasına rağmen dişin nefes almasını da engellememektedir.

Kuron Tedavisi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Diş tedavi yöntemlerinden en konforlusu kuron diş tedavisi olarak bilinmektedir hem tedavi sürecinde hem de tedavi sonrasında rahatsızlık çekme olasılığı oldukça düşüktür. Özel cihazlar yardımıyla dişin ölçüsünün alınması nedeniyle birebir uyumlu kaplama ürünleri hazırlanmaktadır. Özellikle tercihinde herhangi bir çürüme, matlaşma ve benzeri problemler yaşanmayacağı için çok daha uzun ömürlü sorunsuz olarak kullanılmaktadır. Kuron tedavisi genellikle dişlerinizde ki sıcak veya soğuk hassasiyetiniz tamamıyla ortadan kaldırmayabilir. Bu gibi durumlarda diş hekiminize danışmanız gerekmektedir. Kuron tedavisi sonrasında özel bir işlemin yapılmasına gereksinim duyulmamaktadır. Bütün tedaviler sonrasında olduğu gibi kron diş tedavisi sonrasında da ağız ve Diş sağlığını korumak için mutlaka diş temizliğini gerektiği gibi yerine getirmelisiniz. Tedavi sonrasında Diş ve dişeti hastalıklarına karşı korumak için günde en az 2 kez fırçalamalıyız gerekmektedir. Detaylı bilgi ve randevu için kalelerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.