Pzrts - Cmrts 09:00 - 20:30
Başakşehir - İstanbul
+90 533 599 27 43

Çoklu Diş İmplant Tedavisi

coklu dis implant tedavisi

Çoklu Diş İmplant Tedavisi

Çoklu diş implant tedavisi; ağızda eksik olan dişlerin tedavi edilmesinde kullanılan, çenedeki kemiğin içine sabitlenen ve titanyumdan elde edilen çoklu vidalardır. İşlem sonunda; yerleştirilen bu titanyum vidaların üzerine ise protez dişler yerleştirilir. Yapılan bu tedavinin diğer tedavilere sağladığı en büyük avantajlardan biri, diğer bölgede kalan sağlam dişlere zarar vermemesidir. Bu nedenle diğer dişlerden herhangi birisinin kesilmesi, kısaltılması veya çekilmesi gerekmemektedir. Çoklu diş implant tedavisi, kök görevini yerine getirerek normal diş gibi rahat bir şekilde yemek yiyebilmenizi, konuşabilmenizi ve gülebilmenizi sağlar. Kişiyi rahatsız etmeyen bir şekilde sedasyon sağlanarak uygulanmakta olan çoklu implant tedavisinde; işlemden önce muayene ve röntgen hizmetlerinin mutlaka alınması gerekir. Bu işlemler sırasında hastanın çene kemikleri ve diğer dişlerin ölçüleri de alınmaktadır.

Çoklu Diş İmplant Tedavisinde Alınması Gereken Önlemler

İnsülin (şeker) hastalığına sahip olan kişilerde ise; çoklu implant tedavisinden önce diğer hastalığının da düzene sokulması gerekmektedir. Kanı sulandırıcı ilaçlar, tedaviden önce mutlaka kesilmelidir. Kemik erimesi rahatsızlığı olanlarda ise, yapılması gereken tedaviyi gördükten sonra implant işlemini de görebilirler. Çoklu implant tedavilerinde sıklıkla kullanılan zirkonyum; öte yandan diş kaplama işlemlerinde de kullanılır. Bu bileşen; doğal diş yapısına ve görüntüsüne yakın bir beyazlıkta olduğu için ışığı da yansıtır. Bunların yanı sıra estetik anlamda da kullanışlıdır. Herhangi bir aşınma meydana getirmez ve ağzınızda metal bir tat da bırakmaz. Belli bir süre sonrasında, renkte sararma yapmaz veya diş renginizde herhangi bir değişiklik meydana gelmez.

Çoklu Diş İmplant Tedavisi ile Eskisinden Daha Yeni

Günümüzde yaygın olarak tercih edilen ve oldukça başarılı bir yöntem olan bu uygulama ile doğal görünüme en yakın yapay dişlerin oluşumu sağlanır. Böylece bu yeni ve sağlam dişler, önceden de yaptığı tüm görevleri, rahatlıkla yeniden gerçekleştirirler. Ağızdaki uzun dişlerin kırıldığı ve olmadığı kısımlar bulunur. Bu durumda; bölge uzun olduğu için kullanılan yöntem de köprü görevi görmelidir. Bu gibi çeşitli vakalarda; bir veya birden fazla (çoklu) implantla, eskisinden de sağlam ve kullanırken hiçbir sorun yaratmayan yapay dişler elde edilir.

Çoklu Diş İmplant Tedavisinde Yapılması Gerekenler

Çoklu implant tedavisi gerçekleşmeden önce, doktor hastanın genel sağlık kontrolünü yapmalıdır. Çene yapısı, bu tip tedaviler için uygun olmayabilir. Bu gibi durumların mutlaka gözden geçirilerek muayene yapılması oldukça önemlidir. İlk olarak yapılması gereken ilk müdahale; ağız ve çene modellemesini belirginleştirmek için röntgen çekilmesi olacaktır. Tek bir dişin bile kaybedilmesi durumunda, diğer dişlere herhangi bir zarar vermeksizin çoklu implant tedavisi uygulanabilir. Azı dişlerinin ve diğer büyük dişlerin yerinde olmaması durumu da büyük bir sorundur. Bu durumda da gerekli tedavinin uygulanması gerekir. Böylece ağzın orta kısımlarında bir veya birden fazla implant yardımı ile sağlam bir köprü oluşturulur. Bu tip vakalarda; protez diş tedavisi de yapılabilir. Fakat protez dişler daha kaba ve daha hareketli olduğu için kullanım rahatlığı açısından kişiye zorluk yaşatabilir. Hastanın alt çenesinde olması gereken bütün dişlerin komple olmaması halinde, çoklu implant tedavisinin uygulanması kaçınılmaz bir çözüm yöntemidir.

Çoklu Diş İmplant Tedavisinin Avantajları

Köprü, kanal, protez diş takımı gibi tedavilerde, diş veya çene yapılarında bozulmalar olduğu için, estetiksel bozulmalar da ortaya çıkabiliyor. Ancak bu tedavide, bu gibi bozulmaların meydana gelme olasılığı oldukça azdır. Çenede gerçekleşen çiğneme görevini de tam anlamı ile yerine getirilebildiğinden dolayı, hastaların istedikleri her şeyi yiyebilmelerine de olanak sağlamaktadır. Dolgu veya kaplama işlemi gerçekleştirilen dişlerde; sert yapıda olan gıdaları tüketmek, kişiyi tedirgin veya rahatsız edebilir. Çünkü dişlerde kırılma, kopma veya tekrar bir müdahale gerçekleşme ihtimali oldukça yüksektir. Fakat çoklu implant tedavisi sonrasında, bu gibi sorunların hiçbiri yaşanmaz ve kişi ömür boyu rahat bir şekilde ağız ve diş sağlığını koruyabilir. Bahsettiğimiz diğer tedavilerin kullanım sürelerine nazaran çoklu implant tedavisiyle onarımı yapılan dişlerin; sağlık, konfor ve estetik açıdan da kullanan kişiyi memnun etmektedir. Bu tedavi sonrasında yapılan diş temizliği, oldukça kolay bir şekilde yapılmaktadır. Öbür dişlerden hiçbir farklı olmadığından dolayı, bu dişte de rutin temizleme işlemi rahatlıkla yapılabilir. Firmamızda sağladığımız çoklu diş implantı uygulaması ile ömür boyu sağlıklı dişlere sizler de sahip olabilirsiniz.