Pzrts - Cmrts 09:00 - 20:30
Başakşehir - İstanbul
+90 533 599 27 43

Tek Diş İmplant Tedavisi

tek dis implant tedavisi

Tek Diş İmplant Tedavisi

Diş kayıplarında kalıcı bir yöntem olarak yapılan tek diş implant tedavisi yaygınlaşan bir uygulamadır. Özellikle diş kaybının ön kısımlarda olduğu kişiler tarafından tercih edilir. Çünkü özellikle görünüm olarak pek estetik durmamaktadır. Bu nedenle kişilerde çeşitli psikolojik olumsuzlara yol açabilmektedir. Aynı zamanda diş eksikliği durumunda çiğneme ve konuşmada bozukluklar görülmektedir. İmplant bu durumların önüne geçmek için en ideal seçeneklerden birisidir. Diş kayıpları özellikle arka bölgelerde olduğu takdirde pek fazla önemsenmemektedir. Fakat bilinmesinde faya var ki kişi farkında olmasa bile çeşitli rahatsızlara neden olmaktadır. Özellikle diş kaybının yaşandığı bölgede bulunan çene kemiğinin erimesi en sık rastlanan rahatsızlıktır. Bu durumda implant uygulaması için bile elverişli olunmayabilmektedir.

Diş kaybının neden olduğu bir diğer olumsuzluk ise diş kaybının olduğu bölgede çarpık veya eğrilikler meydana gelmesidir. Boşluğun bulunduğu yerdeki diğer dişler bu bölgeye doğru kayarak aralıklı bir görünüm oluşturmaktadır. Bu nedenle estetik olmayan bir görünüm ortaya çıkmaktadır. Buna ek olarak belki en sakıncalı durumlardan birisi de diğer dişlerin de kaybına neden olmasıdır. Boşluğun bulunduğu yerdeki diğer dişlerde erken çürümeye çok sık rastlanmaktadır. Özellikle dikkate alınmamakta olan arka dişlerde kayıplar çene eklemlerinde çiğnemeye bağlı olarak bozukluklara neden olabilmektedir. Bu nedenle tek diş olsa dahi mutlaka gerekli tedavinin uygulanması üzere bir uzman hekimle görüşmek gerekir.

Tek Diş İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

İleri yaşlardaki hastalar tarafından sıkça tercih edilen implant tedavisi özellikle geç kalınmış vakalar için uygulanıyor. Çünkü ihmal edilen dişler çürüyerek kayba uğramaktadır. Bu sebeple tek diş kaybında da gecikmeden diğer dişlerinizin sağlığı için uygun bir tedavi yöntemi için hekime danışmanız gerekiyor. Boşluk olan bölgede erime olmaması adına mutlaka önerilen bir seçenek olan implant tedavisi için acılı olduğu düşüncesi sebebiyle genellikle hastaların çekincesi bulunuyor. Fakat sanıldığı gibi acılı bir işlem olmamakla birlikte tek diş implant tedavisi sayesinde doğal ve estetik bir gülüş elde ediliyor. Sağlıklı görünen ve size özgüven katacak olan bir gülüş için gerekli işlemlerden birisi olarak görülüyor.

Uygulama öncesinde yapılacak analiz ile kişi için uygun bir işlem olup olmadığına bakılıyor. Panoramik film çekilerek kişinin alt ve üst çene durumu, dişleri inceleniyor. Ek olarak volumetrik tomografi sayesinde mevcut kemik yapısı ve durumu incelenerek karar veriliyor. Ardından lokal anestezi uygulanarak kişi hissetmeden uygulamaya başlanıyor. Yapay bir diş takılmak üzere kök yerleştirme işlemi için çene kemiğine işlem yapılmaktadır. İşlemin uygulanacağı bölgede kemik erimesi gerçekleştiği takdirde ise gerekli doku oluşumu sağlanarak yapılabilmektedir.

Tek Diş İmplant Tedavisi Acıtır Mı?

Yapay bir diş takılması olarak da bilinen implant hareketli protez tedavilerine göre oldukça kalıcı bir işlemdir. Görünümü doğal olup estetik olarak oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Aynı zamanda çiğneme ve konuşma fonksiyonları için de gerekli koşulları sağlamaktadır. Bu sebeple tek veya çoklu diş kayıplarında en iyi sonuç alınan tedavilerdendir. Çene kemiğinde bir kök oluşturma işlemi olması sebebiyle delik açılmaktadır. Açılacak olan delik ise hastalarda genellikle canının acıyacağına dair bir endişe oluşturmaktadır. Fakat işlem sırasında kemiğin sinirler bakımından yoğun olmaması sebebiyle ağır bir acı duyulmamaktadır. Tek diş implant tedavisi sonrasında hasta, doğru hekimin ellerinde aynı gün günlük hayatına dönebilmektedir.

İmplant ile kemikle bir bağlantı kurulur. Cerrahi bir işlem ile kök ekleme şeklinde bağlantı kurulur. Genellikle diş çekimi ardından ilgili bölgede uygulama için uygun bir yuva bulunmaktadır. Fakat uzun bir süre önce yaşanan diş kaybı sonrasında bu bölgeye bir yuva açma işlemi yapılması gerekir. Tüm bunların yanı sıra işlemin başarılı olması için bölgede yeterli kemik dokusunun bulunması gerekmektedir. Olmadığı takdirde doktor tarafından gerekli kemik dokusu sağlanabilir. İlave yapılarak da takılabilmekle birlikte özellikle ön dişler için uygulanması halinde kişiye psikolojik olarak çok büyük katkısı bulunmaktadır.

Diş hekimliğinde adeta bir devrim niteliği taşıyan tek diş implant tedavisi birçok hasta tarafından tercih edilmek isteniyor. Uygulamanın fiyatları ise oldukça merak ediliyor. Bölgede uygulanacak gerekli işlemler ve malzeme seçimine göre ise fiyatlarda değişiklik görülebiliyor. En doğru bilgi için uzman bir diş hekimiyle irtibata geçebilir; sizin için en doğru tedavi yöntemini öğrenebilirsiniz.