Pzrts - Cmrts 09:00 - 20:30
Başakşehir - İstanbul
+90 533 599 27 43

Bişektomi – Hollywood Yanağı

Bişektomi – Hollywood Yanağı

Yüz hatlarındaki orantısızlığı gidermek üzere gerçekleştirilen bişektomi/ Hollywood yanağı hakkında birçok ayrıntı merak edilmektedir. Günümüzde sıklıkla gerçekleştirilen bir operasyon olması sebebi ile sıklıkla karşımıza çıkıyor. Kısaca yanak estetiği olarak adlandırılan işlemin mutlaka uzman bir doktor tarafından gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bişektomi, Hollywood yanağı işlemleri aynı anlamda olup birbirinin yerine kullanılan terimlerdir. Bu sebeple iki isimle de yanak estetikleri karşımıza çıkmaktadır. Hollywood yanağı için bişektomiye göre daha köklü bir değişiklik yapıldığı söylenebilir. Yüz hatlarında belirlenen kesin bir tip bu işlem için bulunmaktadır. Bişektomi ise hastanın yüzündeki orantısızlığın giderilmesi üzerine kişiden kişiye değişen bir tasarıma göre gerçekleştirilebilir. Fakat sonuç itibari ile aynı işlemden söz edilmektedir.

Bişektomi Kimler İçin Uygundur?

Bişektomi için özellikle U tipinde yüz hatlarına sahip bireyler başvurmaktadır. Kare tipteki bir yüze sahip kadın veya erkekler de bu işlemi yaptırarak genellikle V yüz şeklini talep etmektedirler. Bişektomi nedir ve kimler için uygundur yaptırmak isteyenler merak etmektedir. Hemen her yaştan birey tarafından yaptırılmak istenen bu işlem için bazı özellikler aranabilmektedir. Öncelikle kişinin yüzünün oturması beklenmektedir. Bu sebeple genellikle 25 yaş sınırı bulunmaktadır. Yanakta fazla bulunan yağların alınması yoluyla daha tombul bir görünüme sahip olan yüzlerin değişimini amaçlamaktadır. Bazı hastalar yüzde bulunan yağlar sebebi ile olduğundan kilolu görünmektedir. Bu durumu ortadan kaldırmak için bu işlemi tercih etmektedirler. Altın oran esas alınarak kişinin yüzüne olabilecek en iyi tasarım yapılır. Yüz hatlarını daha belirgin hale getiren işlem sonrası daha orantılı hatlar elde edilir. Bazı kişiler için uygun bir işlem olarak görülmemektedir. Bu kişilerin başında ise ince yüz hatlarına sahip olanlar geliyor. Çünkü yaşlanma dolayısı ile yağ doku kaybına uğramaktadır. Bunun neticesinde ise gıdı meydana gelmesi gibi olumsuz durumlar yaşanabilir.

Bişektomi/Hollywood Yanağı Nasıl Yapılır?

Ters üçgen görünümünü elde etmek üzere bir estetik müdahale olan bişektomi günümüzde birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Yaş veya çeşitli etkenler sebebi ile yanaklarda orantısız görünümlerin engellenmesi amaçlanıyor. Bişektomi nasıl yapılır bakılacak olursa lokal anestezi ile gerçekleştirilmekte olup; kişi bu sırada herhangi bir acı hissetmemektedir. Fakat bu işlem sırasında başka bir ameliyat daha yapılacaksa farklı bir anestezi çeşidi tercih edilebilmektedir. Ameliyat sırasında yanağın iç kısmında bir kesi açılmaktadır. Yaklaşık 1 cm olan bu kesi ile yanağın iç dokusu değiştirilir. Fazla olarak görülen kısım buradan çıkarılarak istenen görünüm yakalanır. Çıkarılan yağ dokusu genellikle kişinin yüz hatlarını keskinleştirmek için kullanılır. Elmacıkların ortaya çıkarılması için genellikle bu bölgeye uygulanır. Dolgu veya çeşitli malzemeler de bu uygulama için tercih edilebilir. İşlemin ardından ise çözünebilir malzemeler ile kesi yeri kapatılır.

Bişektomi Ameliyatı Öncesinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Hastanın isteklerini açıkça belirtmesi sadece bişektomi için değil; tüm estetik operasyonlar için gerekli bir adımdır. Kişi doktoruna beklentilerini açıkça söyleyerek bu konuda mutlaka gerekli görüşmeleri sağlamalıdır. Ayrıca bir diğer dikkat edilmesi gereken husus kullandığı ilaç veya maddeler konusunda açık olmasıdır. Gıda takviyeleri de dikkat edilmesi gerekenler arasında bulunmaktadır. Aynı zamanda işlem öncesi alerjiler ve daha önce kişinin geçirmiş olduğu ameliyatlar da hasta tarafından belirtilmelidir. Verilen bilgiler ışığında doktor olası riskleri belirterek bilgilendirme yapmaktadır. Aynı zamanda operasyonu buna göre sürdürerek gerekli tedbirleri almaktadır. Özellikle ameliyat öncesinde bazı ilaçların belirli süreliğine kesilmesi gerekebilmektedir. Hayati bir önemli bulunan bu noktalara ameliyattan önce mutlaka dikkat edilmelidir.

Bişektomi Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Cerrahi operasyonlar sonrasında dikkat edilmesi gereken çeşitli konular bulunmaktadır. Bişektomi ameliyatı sonrasında nelere dikkat edilmeli bakılacak olursa birçok husus bulunduğu görülecektir. Bunlara dikkat etmek iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Bu sebeple es geçilmemesi gerekir. Basınçlı bandaj uygulaması bu süreçte çok önemlidir ve ameliyat sonrası 120 dakika boyunca devam edilmesi önerilir. Bir diğer uygulama 72 saat süresince soğuk uygulama yapmaktır. Bu şişliklere ve ödeme iyi gelmektedir. İlk bir hafta hastanın ağır egzersizlerden kaçınması ve herhangi bir ağır iş yapmaması önerilmektedir. Beslenmeye dikkat edilmesi de gerekmekle birlikte en doğru uygulama için bir doktora danışılarak tavsiyelerinin alınması önerilmektedir.