Pzrts - Cmrts 09:00 - 20:30
Başakşehir - İstanbul
+90 533 599 27 43

Bonding Uygulaması

Bonding Uygulaması

Bonding uygulaması, başka bir deyişle diş restorasyonu, boşlukları, kırık veya rengi bozulmuş dişleri onarmak için kompozit materyallerin kullanılması ve dişlerin boyutunun değiştirilmesidir.

Doğal dişin yüzeyine uygulanan yapıştırma işlemi, hazırlanan doğal dişin özel bir malzeme ile sabitlenmesiyle yapılır. Bonding günümüzde en sık kullanılan koruyucu diş uygulamalarından biridir ve dişlerdeki lekeleri de giderir. Minimum diş kaybı ile tedavi sırasında ağrı ve ağrı hissedilmez. Kişinin özgüvenini artıran bir uygulama olduğu için en popüler kozmetik diş tedavilerinden biridir.

Dişler arasında küçük boşluklar varsa, dişlerde kırık varsa, dişlerin rengi istenilen renkte değilse ve dişlerde istenilen görünüm mevcut değilse bonding uygulamaları tercih edilebilir. Bonding uygulamaları ağrı yapan uygulamalar değildir. Bu uygulamada ağrı konusunda değinilmesi gereken bir diğer önemli konu da işlemin, çürük dişlere uygulanmasıdır. Bu durumda da ağrıya neden olur. Ancak deneyimli uzman ekibimiz bu olasılığı ortadan kaldırmaktadır. Erken dönemde, diş çürükleri tedavisi almak için başvuruda bulunması gereken hastalar, bu sayede ağrı ihtimalini ortadan kalkmaktadır.

Bonding Uygulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Bonding uygulaması ya da işlemi nasıl yapılır sorusu birçok kişi tarafından araştırılan bit konu başlığıdır. Uygulama sırasında sunduğu en büyük avantaj ise herhangi bir hazırlık döneminin olmaması olduğu rahatlıkla söylenebilir. Uygulamanın tedavi şekli ise öncelikle rengin seçilmesi olacaktır.

Diş hekimi ve hasta arasında yapılan görüşme sonucunda, hastanın beklentilerine uygun olarak renk seçimi tamamlanmaktadır.

Uygulamanın yapılması için önce diş yüzeyi pürüzlendirilmektedir. Gerekli tıbbi malzemeler kullanılarak dişlere tutmasını sağlayacak kompozit dişe yapıştırılır. Ardında da lazer teknoloji sayesinde malzemenin sertleştirilmesi sağlanır. Son olarak da şekillendirme işleminin yapılmasının akabinde cilalama işlemi yapılır ve böylece bonding uygulaması tamamlanmış olur.

Bonding Uygulaması Kalıcı Mıdır?

Bonding uygulaması, özenli ağız ve diş bakımı sağlandığı takdirde 5-10 yıl arasında elde ettiği görünümü koruyabilir. Bu nedenle uygulamanın kalıcılık süresi, hastanın gerekli özeni gösterip göstermemesine göre değişmektedir.

Aynı zamanda alanında uzman bir diş hekiminin bu işlemi yapması ve kullanılan malzemeler de bu süreyi etkileyen faktörler arasında yer almaktadır.

Bonding Uygulaması Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Bonding uygulaması yaklaşık olarak bir ila bir buçuk saat kadar sürmektedir. Genel olarak tek bir seansta tamamlanan bu işlem, birkaç dişe yapılacak ise birkaç gün daha sürebilmektedir. Uygulamanın ardından materyalin zarar görmemesi için ya da lekelenme olmaması için çay, kahve ve sigaradan uzak durulması tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda leke oluşturabilecek içecek ve yiyeceklerden de 2 gün süreyle uzak durulması gerekmektedir.

Uygulama ardından iki gün boyunca ağız ve diş sağlığına özel gösterilmelidir. Düzenli diş fırçalama ve diş ipi, ağız suyu kullanımı yapılmalıdır. Ek olarak diş hekiminin belirttiği kontrol sürelerinin de aksatılmaması önerilir. Bonding işlemi sonrası altıncı ayda hastanın kontrol edilmesi gerekmektedir. Ancak gerekli özeni gösterdiğiniz halde herhangi bir sorun hissedildiğinde diş hekimi ile iletişime geçilmelidir. Bu sayede rahat bir iyileşme süreci geçirilmesi sağlanacaktır.

Hamilelik Döneminde Bonding Uygulaması Yapılabilir Mi?

Bonding uygulaması hamilelik döneminde de yapılabilmektedir. Pek çok hamile kadın bu konuda bilgi sahibi olmak istemektedir. Hamilelik döneminde oluşabilecek ve gerekli görülecek diş restorasyonlaro ile ilgili doktorunuz ve diş hekiminiz ile görüşerek bonding uygulaması yaptırılabilmektedir. Hamilelik dönemi boyunca bonding uygulaması sakıncalı değildir ve herhangi bir etkilenmeye neden olmamaktadır.

Bonding Uygulaması Avantajları Nelerdir?

Bonding uygulaması hızlı ve ekonomik olduğu için her bütçeye uygundur. Sadece kaybedilen dişlerin onarılmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kişinin özgüvenine de yardımcı olur. Ameliyattan sonra dişler lekelenmeye karşı daha dirençlidir ve minimum diş kaybı olur. Dişi uyuşturmaya gerek kalmadan tedavi imkânı sunmaktadır. Ayrıca kanal tedavisi uygulamasından sonra rengi değişen dişlerin de estetik bir görünüme kavuşmasını sağlar. Sunduğu avantajlar ile kişiye özgüven ve de kendinden emin bir gülüş kazandırmaktadır.

Bonding uygulaması için firmamız ile iletişime geçerek siz de gerekli gördüğünüz kırık, boşluk gibi diş restorasyonlarınızı hızlı ve güvenli bir şekilde yaptırabilirsiniz. Bu sayede diş estetiğini sağlayarak çok daha güzel ve özgüvenli gülüşlere sahip olabilirsiniz. Konu hakkında daha fazla bilgi almak için kliniğimizi arayabilir, uzman diş hekimlerimize muayene olabilirsiniz.