Pzrts - Cmrts 09:00 - 20:30
Başakşehir - İstanbul
+90 533 599 27 43

Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma tedavisi birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Sağlıklı dişlerin insan hayatı için büyük önem taşıdığı tartışmasız bir doğrudur. Bu kapsamda son yıllarda sıklıkla tercih edilen bir yöntem olan diş beyazlatma işlemi diş hekimleri tarafından uygulanmaktadır. Kullanılan kimyasallar ve kullanılan ekipmanlar ile dişin içsel veya dışsal renk değişikliğine etken eden durumlar ortadan kaldırılmaktadır. Dişlerin renginde beyazlama bazen evde doğal yollarla elde edilebilir. Fakat kalıcı ve kesin bir çözüm için profesyonel bir yardım alınması gerekmektedir. Örneğin sağlık sebepli yaşanmakta olan bir diş sararması için uygulanacak doğal yöntemlerin faydası genellikle olmamaktadır. Özellikle evde dişlerin daha beyaz olması için tercih edilen yöntemlerin genellikle zarar verici bir niteliğe sahip olduğu görülmektedir. Profesyonel ürünler kullanmak daha doğru olmakla birlikte diş hekimine danışarak en uygun işleme karar verilmesi tavsiye edilmektedir.

Büyük zorluğu bulunmayan ve ağrılara sebep olmayan diş beyazlatma işleminde 3 farklı akşama uygulanmaktadır. Ancak bu yöntem her birey için yapılamamaktadır. Dişlerde beyazlatma işlemi yapılabilmek için 18 yaşını geçmiş olmak gerekmektedir. Yine tedavi gerçekleştirilebilmesi için dişlerde çürük ve benzeri problemlerin olmaması var ise öncelikle onların tedavi edilmesi gerekmektedir. Diş eti çekilmesi gibi durumlarda yine diş beyazlatma tedavisine engel olabilmektedir.

Dişler Neden Sararır?

Dişler çeşitli besinlerin tüketiminin sıklığı sebebi ile bilindiği üzere sararmaktadır. Kahve ve çay en etkili olanlardan olup zamanla ciddi seviyede sararmaya yol açabilmektedir. Aynı şekilde gıda boyaları da buna sebep olmaktadır. Sigara kullanımına çok sık rastlanmakla birlikte sararmaya neden olan en büyük etkenlerden birisidir. Bunlar dişin yüzeyinde meydana gelmekte olan renk değişimlerine örnektir. Diş beyazlatma bu durumlarda sıklıkla ihtiyaç duyulan bir uygulamadır.

Dış kısmında meydana gelen değişikliklere ek içsel olarak da meydana gelmektedir. Bu durumda genellikle bir sağlık sorunu görülmektedir. Özellikle gelişim çağında meydana gelen çeşitli sağlık sorunları neticesinde meydana geldiği görülür. Ateşli hastalıklar bunlardan birisi olup bir diğer sık görülen neden ise ilaç kullanımıdır. Dişin yüzeyinde meydana gelen sararmalar için bu kısmı etkileyen yöntemler tercih edilir. Fakat iç kısımdan kaynaklanan renk değişimleri için profesyonel birtakım tekniklere başvurulmaktadır.

Diş Beyazlatma Teknikleri

Diş rengi üzerinde yapılmakta olan işlemler için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Ağartma adıyla bilinmekte olan bleaching işlemi diş hekimleri tarafından gerçekleştirilen profesyonel işlemlerden birisidir. Uygulama sırasında karbamid ya da hidrojen peroksit tercih edilir. Hızlı bir sonuç vermekte olan işlem içsel renk değişimine uğrayan dişlerde çok başarılıdır.

Diş beyazlatma için tercih edilen bir diğer yöntem aparattır. Tray olarak da bilinmekte olan işlem için adından da anlaşılacağı üzer aparat kullanılmaktadır. Kişinin ağız yapısına göre özel olarak hazırlanan aparat diş beyazlatmanın gerçekleştirildiği bir jel ile kaplanır. Bu sayede takıldığı takdirde dişlerde beyazlama görülür. Genellikle diş hekimleri tarafından bu aparatın 30 dakika ya da 1 saat arası bir süre boyunca takılması tavsiye edilmektedir.

Kalıcı Diş Beyazlatma

Dişler doğal olarak beyaz bir renge sahiptir. Ancak yeme içme alışkanlıklarına veya bazı rahatsızlıklara maruz kalınması durumlarına göre diş yapısında bozulmalar meydana gelebilmektedir. Özellikle diş yüzeyindeki diş minesi yapısının organik veya inorganik maddeler ile kaplanması diş rengini değiştirebilmektedir. Karşılaşılan bu durumlarda hekim yardımıyla kalıcı olarak dişleri beyazlatmak veya yine hekimin tavsiyesiyle evde dişlerinize kalıcı olarak beyazlatmak mümkündür.

Günümüzde gelişen teknolojiler sayesinde lazer yardımıyla dişlerin kalıcı olarak beyazlatılması gerçekleştirilebilmektedir. Tedavi talep eden hastanın gerekli şartları sağlaması durumunda ağartıcı ile diş yüzeyi kaplanmaktadır. Beyazlatılmak istenen dişler üzerine özel lazer ışığı belli sürelerle tutulmaktadır. İşlem istenilen beyazlık elde edilene kadar tekrar edilmektedir.

Diş Beyazlatma Fiyat

Oldukça hızlı gerçekleştirilen diş beyazlatma yöntemi aynı zamanda güvenilir bir uygulamadır. Estetik diş hekimliği tedavilerine oranla çok daha düşük maliyetlerle gerçekleştirilmektedir. Anında sonuç alabilmek mümkündür. Ancak istenilen beyazlığın elde edilemediği durumlarda olabilmektedir. Bu durumlarda da problemin yaşandığı dişe uygun olarak porselen lamina ve benzeri diş estetiği uygulamaları gerçekleştirilebilmektedir.

Uygulanan seans sayısına ve yönteme göre diş beyazlatma süresi değişiklik gösterebilmektedir. Genellikle 1 ila 2 saat arasında süren işlem estetik diş tedavilerine göre çok daha uygun maliyetlerle uygulanmaktadır.