Pzrts - Cmrts 09:00 - 20:30
Başakşehir - İstanbul
+90 533 599 27 43

Diş Pırlantası

Diş Pırlantası

Diş pırlantası son zamanlarda dişlerinin daha güzel görünmesini ve gülümsediğinde daha parlak olmasını isteyenlerin tercihi dental kristaller olarak tanımlanmaktadır. Dental elmas olarak da bilinen bu dental kristallerin (pırlantanın) nasıl takılacağını açıklamadan önce dental kristaller hakkında biraz bilgi sahibi olmak son derece yararlı olacaktır.

Dişlere pırlanta yerleştirme işlemi estetik diş hekimliğinin uzmanlık alanlarından biridir ve mutlaka profesyonel diş hekimleri tarafından gerçekleştirilmelidir. Diş pırlantaları için öncelikle kişilerin ağız sağlığının yerinde olması gerekir. Ağız ve diş sağlığına önem veren kişilerin dişlerindeki diş pırlantaları çok daha güzel ve estetik görünecektir.

Diş Pırlantası Takılma İşlemi

Profesyonel bir diş hekimi tarafından yapılan diş üzerine pırlanta yerleştirme işlemi sırasında diş yüzeyine herhangi bir zarar asla verilmemektedir. Dişlere yapıştırılan taşlar için hastanın dişlerinin yıpranmaması adına özel bir yapıştırıcı kullanılması gerekmektedir. Pırlantanın özel bir yapıştırıcı kullanılarak dişin üzerine yerleştirilmesi işlemi ise son derece kısa bir operasyon ile kolayca yapılmaktadır.

Diş pırlantası takılmadan önce diş yüzeyindeki diş taşları ve lekeler temizlenmelidir. Bu sayede diş, olduğundan daha da beyaz hale getirilmiş olur. Akabinde de diş pırlantasının takılacağı yere tükürük değmemesi için pamuk yardımı ile koruma sağlanır. Ardından da kompozit bonding adı verilen özel bir yapıştırıcı ile diş üzerine pırlanta yapıştırılmaktadır.

Dişe takılan pırlantanın ısırma ve aşırı zorlanması sonucunda düşme ihtimali bulunmaktadır. Fakat bu durumun dişe herhangi bir zararı olmamaktadır. Düşme gibi bir durum ile karşılaşıldığında tekrar yapıştırılma olanağı bulunmaktadır.

İstenildiği zaman diş pırlantası çıkarılabilmektedir. Çıkarıldıktan sonra diş yüzeyine cila yapılır ve diş tekrar eski görünümüne kavuşturulmaktadır. Aynı zamanda günlük ağız bakımı yapıldığı takdirde diş pırlantasının renginde de herhangi bir değişiklik yaşanmayacaktır.

Diş Pırlantası Yapıştırmak İçin Diş Hekimine Neden Gidilmeli?

Diş pırlantası yapıştırmak için pek çok yapıştırıcı malzeme ve diş pırlantası piyasada bulunmaktadır. Ancak diş hekiminin kullandığı yapıştırıcı malzeme içeriği piyasadakilere göre çok daha farklıdır. Dişte taşın düşmesi sonucu renk değişikliği ya da dişe zarar vermesi gibi bir durum, uygulama diş hekimi tarafından yapıldığında mümkün değildir. Aksi halde yapıştırıcının taşması cilasız bir yüzey oluşturacak, renklenme ve diş plağı birikimine neden olacaktır. Bu nedenle diş pırlantası yapıştırma işleminin mutlaka uzman bir diş hekimi tarafından yapılması tavsiye edilmektedir. Böylece ağız ve diş sağlığı korunmuş olacaktır.

Diş Pırlantası Çeşitleri Nelerdir?

Diş pırlantası yerine başka taşlar da dişe takılabilmektedir. Bütçeye göre daha uygun olan ve takılabilecek taşların ömrü ise diş pırlantasına oranla daha kısa olmaktadır. Bu taşlara sert bir kuvvet uygulanmaması gerekmektedir. Bu tür bir kuvvet dişe takılan taşın çıkmasına neden olabilir.

Diş Pırlantası Uygulama Süresi Ne Kadardır?

Diş pırlantası uygulama süresi on beş ile yirmi dakika kadar sürmektedir. Ardından da hemen günlük hayata dönülebilmektedir. Aynı zamanda kaç adet pırlantanın diş yüzeyine takılacağına göre bu süre değişebilmektedir. Konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgiyi diş hekimlerinden öğrenebilirsiniz.

Diş Pırlantası Avantajları Nelerdir?

Diş pırlantası son yıllarda pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Gülüş ya da görünümde farklılık isteyen herkes bu uygulamayı yaptırabilmektedir. Bu imkânı sunması da sağladığı en büyük avantajlardan biridir.
Diğer avantajları arasında ise diş pırlantası uygulaması ile daha dikkat çekici bir gülüşe sahip olunması ilk sırada yer almaktadır. Çok daha güzel görünen dişler ile kişisel imajda farklılık yaratmaktadır. Uygulama öncesi diş beyazlatma işlemi yapılmaktadır. Bu da daha beyaz ve estetik dişlere sahip olmak anlamına gelir. Farklı bir görünüm kazanmak, kişinin daha rahat ve de güzel bir gülüşe sahip olmasını sağlar.

Diş pırlantası fiyatları ise seçilen pırlantaya ve uygulama yapılacak olan diş kaç adet ise ona göre belirlenecektir. Aynı zamanda diş beyazlatma işlemi de uygulanacak ise bu uygulama da fiyatlara eklenecektir.

Yeni ve farklı bir gülüş ve görünüm için diş pırlantası tercih edenler, firmamız ile iletişime geçerek bu konu hakkında sorularını yöneltebilir, çok daha detaylı bilgi alabilirler. Uzman diş hekimlerimiz ile görüşerek diş pırlantası uygulaması yaptırabilir, çok daha estetik ve çok farklı bir gülüşe sahip olabilirsiniz.