Pzrts - Cmrts 09:00 - 20:30
Başakşehir - İstanbul
+90 533 599 27 43

Estetik Diş Dolgusu

Estetik Diş Dolgusu

Estetik diş dolgusu işlem sonrası doğal bir görünüm oluşturduğundan dolayı bireyler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Bu dolgunun bir diğer adı ise kompozit dolgudur. Bu uygulama sonucunda doğal bir görünüm oluşturabilmek için dolgu, diş rengine göre ayarlanmaktadır. Bundan dolayı da dolgunun rengi diş renginden ayrı durmamaktadır ve estetik durmaktadır. Ayrıca dışarıdan bakıldığı zaman dolgu belli olmamaktadır. Dişlerde oluşan çürükler her insanın başına gelmiştir. Çürük sonucu oluşan ağrı hissi günlük hayata devam etmeyi zorlaştırmakta ve dolgu yaptırmayı zorunlu hale getirmektedir. Yapılan dolguların bazıları işlem sonrası renginden dolayı ya da yapısından dolayı hoş bir görüntü oluşturmaya bilir. Bu durum kalıcı olduğundan bireylerde rahatsızlık hissene neden olabilir.

Estetik Dolgu

Diğer dolgu çeşitleri arasında estetik diş dolgusu hastalar tarafından en çok tercih edilenlerden birisidir. Aynı zamanda diş hekimleri de bu işlemi tavsiye etmektedir. Çünkü diğer dolgulara kıyasla bu dolgu estetik durmaktadır. Kullanılan malzeme, yapılış şekli itibari ile bazı dolgular aradan geçen birkaç yılda düşebilir ve oluşan boşluk birey için çok rahatsız edici olabilir. Dolgu düşmesi sonucu işlemin tekrarlanması da diğer dolgu türlerinin dezavantajlarından biridir. Yanlış yapılan dolgular dişe darbe aldığı zaman ya da ağız ve diş sağlığına dikkat edilmediği zaman düşebilir. İyi bir diş hekimini tercih etmelisiniz ve ağız diş sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Bunun yanı sıra özellikle diş fırçalamayı ihmal etmeyiniz.

Estetik Dolgu Acıtır mı?

Dolgu yaptırmak isteyen bireylerin aklına gelen sorulardan biri estetik diş dolgusu acır mı sorusudur. Bireyler diş hekimlerine gitme konusunda korku hissetmektedirler. Yapılan işlemler bireyleri korkutabilir. Fakat bu diş hekimleri işlem öncesi bölgeyi uyuşturduklarından dolayı acı hissedilmez. Kısaca bu konuda içiniz rahat bir şekilde iyi bir diş hekiminden randevu alabilirsinizdir. Ancak dolgu sonrası küçük bir ağrı hissedebilirsiniz. Bu ağrı kısa sürede geçecektir bundan dolayı endişelenmeyiniz. Dolgu sonrasında yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmeniz gerekmektedir. Sıcak ve soğuk yiyeceklerden içeceklerden uzak durmanız gerekmektedir. Ağzınızı çok fazla açarak yemek yemeniz de sağlıklı olmayacaktır bunun için yemekleri küçük lokmalara ayırarak yenmesi tavsiye edilmektedir.

Estetik Dolgu İşlemi

Estetik diş dolgu için öncelikle diş hekimleri bu işlemin ne kadar gerekli olup olmadığını belirlerler. Diş kırığı, dişte oluşan çürükler, estetik nedenler, diş düşmesi gibi durumlarda diş hekimleri bu işlemi yapmaya karar veriyorlar. Bu operasyona başlamadan önce diş renginiz ile uyumlu dolgu harcı hazırlanır. Bu şekilde dolgununuzun olduğu belli bile olmayacaktır. Dolgu hazırlandıktan sonra çürük iyice temizlenir ve dişin çürük olan kısmı tamamen çıkarılır. Oluşan boşluğu yapılan dolgu ile doldurulur. Dolgunun oturması için bir plak ısıttırabilirler. Estetik olması için hangi dişinize dolgu yapılacaksa o dişin yapısına uygun olarak hazırlanılır ve doğal bir görünüm elde edilir. Günlük hayatınıza devam ederken dışarıdan bakıldığında ağzınızda dolgu varmış gibi durmaz.

Estetik Diş

Dişlerimizin yapısı, dizilimi, şekli, rengi dış görünüş ile ilgili büyük bir etki oluşturabilir. Sadece görünüş olarak değil, dişlerinizde oluşan bozukluklar çene yapınızı bile etkileyebilir. Konuşurkan rahat hissetmenizi engelleyebilir. Her insan sosyal bir varlıktır ve doğal olarak dışarıdan nasıl göründüğümüze dikkat ederiz. Estetik diş dolgusu görünümü bu yüzden çok önemlidir. Dış görünüşümüz çevreye karşı kendimiz ile ilgili bilgi vermektedir. Gülümsemek insanlara sizi sıcakkanlı ve arkadaş canlısı biri olarak düşünmelerini sağlayacaktır. Güzel dişler güzel bir gülüşü vaat etmektedir. Dişlerinize yapılan işlemler bazen bu görünümü bozmaktadır ya da doğuştan dişlerinizde belirli sorunlar vardır. Fakat günümüz teknolojisinde bu tarz sorunların üstesinden gelinmektedir. Eğer siz de dişleriniz ile ilgili kaygı duyuyorsanız diş hekiminize başvurabilirsiniz.

Estetik Dolguların Ömrü

Dişlerinize belirli bir işlem yaptırdıktan sonra bunun etkisinin ne kadar süreceğini merak edebilirsiniz. Etkisini öğrenerek yapılacak olan işlemin maliyeti ile kıyaslayıp karar almak yapılacak en mantıklı şeylerden biridir. Düzenli dikkatli kullanım sonucu yapılan operasyonun etkisi uzatılabilir. Estetik diş dolgusu uygulama sonrası diş hekiminizin tavsiyelerine ne derece uyduğunuz ile ilgilidir. Bunun yanı sıra uygulayan diş hekiminizin tecrübesi de bu işlemin etkisini arttırmaktadır. Dolgu sonrası diş fırçalamalarınızı ihmal etmemeniz gerekmektedir. Çünkü yeni bir çürük oluşumunu tetikleyebilir. Yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmeniz gerekmektedir. Dolgu yapılan dişinizi kürdan gibi sivri cisimler ile zedelememelisiniz.