Pzrts - Cmrts 09:00 - 20:30
Başakşehir - İstanbul
+90 533 599 27 43

Inley Dolgu

Inley dolgu, diş tepeciklerini kapsamayan diş dokusu kaybının derecesine göre uygun olmaktadır. Geleneksel dolgular ile çürüklerin kapatılması mümkün olabilir ancak avantajları nedeniyle tercih edilmektedir.

Inleyler dişin yapısına ve çürüklerin boyutuna göre özel olarak yapılır ve dişin içine yerleştirilir. Inley dolguların yapımında kuron uygulamalarında olduğu gibi diş yapısının yeniden şekillendirilmesine gerek yoktur. Dişe tam nüfuz etmesi ve mükemmel uyumu sayesinde de uzun yıllar kullanım imkânı ve kalıcılık sunmaktadır. Ancak inley dolgunun yetersiz kaldığı durumlarda kuron uygulaması tercih edilmektedir. Bu nedenle öncelikle hastanın ağız ve diş muayenesine göre uygun tedavi yöntemi diş hekimi tarafından öncelikle belirlenmeli ve sonrasında tedaviye başlanmalıdır.

Inley Dolgu Uygulaması Nasıl Yapılır?

Inley dolgu, geleneksel dolgularda olduğu gibi önce dişin etrafındaki bölge uyuşturulur, ardından dişte çürük olan bölge temizlenir. Daha sonra dijital modelleme veya macun malzemelerinin kullanılması ile dişler şekillendirilir ve diş laboratuvarına iletilir. Diş modeli oluşturulduktan sonra seramik veya reçine kullanılarak inley elde edilir. Malzeme gelene kadarki süreçte geçici dolgu yapılmaktadır. Bir sonraki randevuda ise bu geçici dolgu çıkarılır ve yerine kalıcı dolgu yapılır.

Inley Dolgu Bakımı Nasıl Yapılır?

Inley dolgu bakımı için düzenli diş fırçalama, diş ipi kullanımı gerekmektedir. Aynı zamanda da diş hekimi ziyaretlerini düzenli bir şekilde yapmak da ağız sağlığı için son derece önemlidir.

Diş hekimine rutin aralıklar ile gitmek genel diş sağlığı açısından da son derece önemlidir. Bu sayede olası tedbirlerin alınması ve tedavilerin uygulanması da sağlanacaktır. Sağlıklı dişler ve güzel gülüşler için ağız bakımını günlük olarak uygulamak son derece faydalı olacaktır.

Inley Dolgunun Avantajları Nelerdir?

Inley dolgu, sunduğu avantajlar ile birçok hastanın tercihi ve birçok diş hekiminin önerisi olmaktadır. Estetik olması, uzun ömürlü kullanım sunması en çok tercih edilme nedenleri arasındadır.

Diğer sağlam diş dokusunun korunmasını sağlaması ve yeni çürük oluşumunu engellemesi de avantajları arasındadır. Aynı zamanda inley dolgu yapımında dişlerde gereksiz diş kesimi yapılmamaktadır. Bu sayede de sağlıklı olan diş dokusu korunmuş olur.

Çiğneme esnasındaki basınçlara karşı oldukça dayanıklıdır. Diş renginde olması sayesinde de son derece doğal durmaktadır. Bu da estetik bir görünüm sunmasını sağlar.

Inley dolgular porselen malzemedir. Bu nedenle zaman içerisinde renklenme olmamaktadır. Alerjik reaksiyon göstermemektedir. Uzun ömürlüdür ve herhangi bir kırılma veya aşınma gibi durumlar olmamaktadır. Gıda artıklarının yapışması, bakteri plağı gibi tutumlar az olmaktadır.

Inley dolgu uygulaması estetik olmasının yanı sıra iki seans gibi bir sürede bitmektedir. Aynı zamanda tek seansta da bitirilmesi mümkündür. Bu nedenle zamandan tasarruf sağlayan bir dolgu çeşidi olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Materyalinden ötürü de sıcak ya da soğuk hassasiyeti oluşturmamaktadır. Porselen dolgu materyali sayesinde tekrar çürüme görülmemektedir.

Diş boşluğuna mükemmel uyum sağlayan inley dolgular, diğer dişler ile temasında mükemmele yakın olur. Böylece dişler arasında besin artıkları birikmemektedir. Özel yapıştırma tekniği sayesinde de kenar sızıntıları olmamaktadır.

Inley Dolgu Kalıcı Mıdır?

Inley dolgu dişler ile birçok açıdan uyumlu bir dolgu çeşididir. Bu nedenle on beş ila yirmi yıl sonra dahi herhangi bir sızıntıya neden olmamaktadır. Bu nedenle de deformasyon gibi bir sorun olmamaktadır. Aynı zamanda bu dolgular, sağlam olan zayıf diş dokusu ile uyumlu olduğu için, uzun yıllar doğal dişlerin ve yapıların da sağlıklı bir şekilde kalmalarını sağlamaktadır.

Inley ve Onley Dolgu Arasındaki Farklar Nelerdir?

Inley dolgu ile onley dolgu arasındaki tek fark kapsama alanları ile ilgilidir. Onley dolgular bir ve daha çok diş tepeceğini örterken, inley dolgu diş çiğneme yüzeyinde bulunan tüberküller ( tepecikler) arasında yer alan dolgulardır.

Firmamız ile iletişime geçilerek inley dolgu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Ardından da randevunuzu hemen oluşturabilirsiniz. Alanında uzman diş hekimlerimiz ile detaylı bir muayene sonrası, sorununuza uygun en doğru ve etkili tedavi yöntemi ile sürece başlayabilir, uzun yıllar sağlıklı ve estetik dişlere sahip olabilirsiniz.

Diş hekimliği konusunda bilgili olmak kadar ilgili bir tedavi süreci sunmak da son derece önemlidir. Diş sağlığını korumak için hastalarımızın gösterdiği özeni ve hassasiyeti paylaşarak tedavi süresince sizinle kurulan iletişime de son derece önem veriyoruz.