Pzrts - Cmrts 09:00 - 20:30
Başakşehir - İstanbul
+90 533 599 27 43

Porselen Kaplama

Porselen Kaplama

Porselen kaplama daha güzel bir gülüş sunduğundan dolayı günümüzde pek çok insan diş hekimlerine bu konuda başvuru yapmaktadır. Eğer siz de dişlerinizin estetik görünümüne dikkat ediyorsanız bu yöntemi düşünebilirsiniz. Artık diş hekimleri de yaygın olarak tercih ettikleri porselen kron diğer birçok yönteme göre daha kullanışlı, sağlam ve şık bir görünüm elde edilmesini sağlamaktadır. Dişlerinizi ne kadar fırçalarsanız fırçalayın dişleriniz bir türlü beyazlamıyorsa diş renginizin sarı olmasından kaynaklanıyor olabilir. Dişlerinizin bu renginden rahatsız olabilirsiniz. Diş renginizin sarı olması sosyal ortamlarda gülüşünüzü saklamanıza, konuşurken çekinmenize neden olabilir. Bu durum özgüveninizi ve özsaygınızı zedeleyebilir. Bunun için dişlerinizi kaplama yaptırmak isteyebilirsiniz. Bu kaplama yöntemi hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız sizler için derlediğimiz yazımıza göz atabilirsiniz.

Porselen Kaplama Nedenleri

Bireylerin porselen kaplama nedenleri arasında diş rengi sarılığı tek neden değildir. Hafif, orta dereceli çarpık dişler, diş eksikliği, ileri düzeyde oluşan çürükler sonucunda diş hasarları, diş kırıkları veya sadece estetik kaygısıyla nedeniyle de diş hekimlerine başvuru yapılmaktadır. Diş hekiminiz, diş yapınızı inceleyerek ve başka tedavi yöntemlerine bakarak sizin için doğru yöntemi seçecektir. Eğer diş hekiminizin değerlendirmesinden sonra bu kaplama yöntemini yapmayı düşünüyorsa daha detaylı bilgi almak isteyebilirsiniz. Çünkü dişinizi kaplatmak için sadece kron kullanılmasına gerek yoktur. Bu uygulama için çeşitli maddeler kullanılmaktadır. Metal kaplamlar ve zirkonyum maddesi ile de kaplamalar da yapılabilmektedir. Eğer bu maddelerin dışında kron ile kaplatmak istiyorsanız bunun tek seansta olmayacağını bilmeniz gerekmektedir.

Porselen Dişler

Kontroller ve değerlendirmeler sonucunda dişlerinizi kron ile kaplatmaya karar verdiyseniz porselen dişler için genelde dört seansı diş hekimleri yeterli bulamaktadır. Tabi bazı durumlarda bu seans sayıları arttırılabilir. İlk seans sırasında dişlerinizi kaplama için hazırlamaya ve ölçü alınmaya başlanılacaktır. Bu şekilde ağzının kapsamlı bir ölçüsünü alınmış olacaktır. İkinci seans ise alt yapı provasıdır. İlk seansta alınan ölçülere uygun bir model oluşturulur ve bu model denenir. Bu modelin dişlerinize ve ağzının alt yapısına uygun olup olmadığı belirlenir. Eğer bu aşamada bir sorun çıkmazsa bir sonraki aşamaya geçirilir. Üçüncü aşamada porselen kaplamayı deneme aşamasıdır. Dördüncü aşama ise son aşamadır. Yapılan kaplamada bir sorun çıkmadıysa cila ve simantasyon işlemine başlanılır ve hasta bir şikâyet belirtmezse kaplama diş üzerine sabitlenir.

Diş Kaplama Avantajları

Bu operasyona karar veremediyseniz diş kaplama avantajları bu kararı vermenize yardımcı olabilir. Avantajları arasında kron ile yapılan porselenler dayanıklıdır ve uzun süre dişlerinizde bir sıkıntı olmadan kullanabilirsiniz. Ayrıca cebinizi düşünüyorsanız bu yöntemi tercih edebilirseniz. Çünkü sanıldığının aksine pahalı bir operasyon değildir. Kaplama sonucu dişlerinizin dizilimi ve rengi estetik bir görünüm oluşturacaktır. Bu işlemin diğer işlemlerden daha kısa sürdüğünü diş hekimleri tarafından doğrulanmıştır. Kısaca bu operasyon sizlere düşük maliyete kalıcı güzel bir gülüş sağlamaktadır. Eğer estetik kaygılar taşıyorsanız ve dişleriniz ile ilgili sağlık sorunları yaşıyorsanız bu yöntemin avantajlarını ve dezavantajlarını göz önünde bulundurarak ve diş hekiminize danışarak dişlerinizi kaplatmayı tercih edebilirsiniz.

Porselen Kaplama Fiyatları

Bu uygulamanın cebinize uygun olduğundan bahsetmiştik. Genel olarak porselen kaplama fiyatları diğer uygulamalara göre çok pahalı değildir. Eğer tek dişinizi kron ile kaplatmak istiyorsanız yaklaşık olarak 255 TL civarı yaptırabilirsiniz. İmplantı porselen yapılmasını istiyorsanız bu işlem için 1725 TL gerekmektedir. Seramik kron için 1500 TL ve yaprak porselen modeli için yaklaşık olarak 2935 TL gerekmektedir. Bu fiyatlar çeşitli kliniklere göre değişiklik gösterebilir. Bunun yanı sıra kullanılan malzemelerin kalitesi de fiyatı üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Bu fiyatların çok yüksek olduğunu düşünebilirsiniz fakat diğer işlemlerin fiyatları ile karşılaştırıldığında o kadar yüksek olmadığını görebilirsiniz. Ayrıca bu uygulamanın kalıcılığı ve sunduğu rahatlık göz önünde bulundurulduğunda ücretlerin oldukça uygun olduğunu düşünebilirsiniz.

Porselen Kaplama Süresi

Bu işlemi yaptırmayı düşünüyorsanız kaplamanın etkisinin ne kadar sürdüğünü merak edebilirsiniz. Porselen kaplama süresi kullanılan malzemenin kalitesine ve diş hekiminizin profesyonelliğine göre değişmektedir. Ayrıca kaplama dişleri nasıl kullandığınızda çok önemlidir. Dişlerin temizliğini nasıl yapacağının bilgisini diş hekiminize danışarak öğrenebilirsiniz. Eğer porselen kaplama dişlerinize talimatlar doğrultusunda baktıysanız yaklaşık olarak dişlerinizin en az 7 yıl en fazla 10 yıl arası ömürleri olacaktır. Kaplama işlemini yaptıktan sonra ağrı ve sızlama hissederseniz diş hekiminize başvurmanız gerekmektedir. Eğer işlem sonrası bir rahatsızlık hissetmediyseniz günlük yaşantınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. İşlemden 1 hafta sonra soğuk, sıcak yiyecek ve içecekleri tüketmeniz uygun olacaktır.