Pzrts - Cmrts 09:00 - 20:30
Başakşehir - İstanbul
+90 533 599 27 43

Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum kaplama seramik ve porselen maddelerinin karışımı ile oluşturulan, parlak ve sağlam bir elementin dişlere belli tedaviler ile uygulanmasına denilmektedir. Beyaz bir malzemeden oluşmaktadır. İçerisinde metal içermemektedir. Uzman diş hekimleri tarafından beyaz ve estetik bir gülüşe sahip olmak isteyen kişilerin dişlerinin yüzeyine kaplama yapılarak uygulanan bir işlem olmaktadır.

Zirkonyum kaplama diş yüzeylerinin üzerine yapılan bir kaplamadır. Aynı zamanda taç veya kron olarak da adlandırılmaktadır. Genelde yapılma amacı çürük dişlerin saklanarak daha hoş bir görüntünün ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Ancak estetik bir gülümsemeye ve bembeyaz, parlak bir gülümsemeye sahip olmak isteyen kişiler tarafından da diş kaplamasının yapılması mümkün olmaktadır. Sadece ön dişlere değil arka dişlere de yapılmaktadır. Arka dişler her ne kadar estetik açıdan görünmesi mümkün olmasa da arka dişlere yapılması durumunda hem daha sağlam hem de bütünlük açısından önemli olmaktadır.

Zirkonyum Kaplamanın Özellikleri Nelerdir?

Zirkonyum kaplama yaptıran kişiye birçok avantaj sunmasından dolayı son zamanlarda oldukça tercih edilen bir estetik yöntemi olmaktadır. Özelliklerini ise şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Doğal ve beyaz bir görüntünün olmasını sağlamaktadır.
 • Sağlam yapıdadır. Bu yüzden de uzun ömürlü bir şekilde kullanmak mümkündür.
 • Kırılma veya çatlama gibi sorunlar ile karşı karşıya kalmak oldukça güçtür.
 • Korozyona veya aşınma gibi durumlara karşı direnci yüksek bir malzemeden oluşmaktadır.
 • Oksitlenme gibi bir problem ile karşı karşıya kalınmamaktadır.
 • Yarı saydam bir özelliği bulunmaktadır. Bundan dolayı da ışığı geçirmesi ile birlikte ana dişlere uyumlu bir yapı göstermektedir. Böylelikle de kişinin kendi dişi gibi bir özellik sağlamaktadır.

Zirkonyum Kaplamanın Avantajları (Faydaları) Nelerdir?

Zirkonyum kaplama kişilere birçok avantaj sağlamaktadır. Şüphesiz ki bu avantajların en önemlisi ve en çok tercih edilme sebebi ise estetik bir görüntünün ortaya çıkmasıdır. Zirkonyum kaplamayı yaptıran kişilerin sağlammış olduğu diğer avantajlar ise şu şekildedir:

 • Kolay bir şekilde istenilen şekle sahip olması sağlanabilmektedir.
 • Beyaz renge dolayca dönüşüm sağlamaktadır.
 • Doğal bir görünüm sağlamasından dolayı ana dişlere en yakın yapay diş olmasından dolayı sıklıkla tercih edilmektedir.
 • İçerisinde herhangi bir metal içermemektedir.
 • Ömrü uzun ve güvenli bir şekilde yıllarca kullanılmaktadır.
 • Hassaslık ve duyarlılık açısından oldukça gelişmiştir. Bu yüzden de sıcak veya soğuk içeceklere karşı herhangi bir hassasiyet hissedilmemesini sağlamaktadır.

Zirkonyum Kaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Zirkonyum kaplama mutlaka hastanelerde veya ağız ve diş sağlığı merkezlerinde yapılması gerekmektedir. Böylelikle estetik bir görüntüye ulaşabilmek için sağlıklı bir ortam hazırlanmaktadır. İşlemin yapılma aşamaları ise şu şekilde gerçekleşmektedir:

 • Hastanın kaplama işlemi yapılırken herhangi bir acı veya hassasiyet duymaması için hastaya anestezi uygulanmaktadır.
 • İşlemin yapılacağı dişlerin uygun görülen miktarda küçültülme işlemi yapılmaktadır.
 • Küçültülme işlemi sonrasında ölçüler alınmaktadır.
 • Törpüleme işlemi yapıldıktan sonra küçültülen dişlere geçici olarak kullanılacak dişler yapıştırılarak kişinin sosyal hayatına devam etmesi sağlanmaktadır.
 • Hastayla birlikte uzman hekim diş renginin nasıl olacağına karar verilmektedir.
 • Ölçüsü alınan dişlerin ortalama 5 gün içerisinde hazırlanması bitirilerek yeniden muayene edilmektedir.
 • Muayene esnasında geçici dişler yerinden çıkarılarak zirkonyum kaplamalar yerine takılmaktadır.

Uzman diş hekiminin tavsiyeleri dikkate alınarak belli periyotlar halinde kontrollere gidilmekte ve daha sonrasında tedavi başarılı bir şekilde tamamlanmaktadır.

Zirkonyum Kaplama Ömrü ve Yeniden Beyazlatma

Zirkonyum kaplama yapıldıktan sonra gerekli periyotlar ile diş hekimlerine kontrol yaptırmak oldukça önemlidir. Böylelikle herhangi bir problem ile karşı karşıya kalındığında hızlı bir şekilde müdahale etmek ve böylelikle daha uzun bir şekilde kullanmak mümkün hale gelmektedir.

Diş hekimlerine düzenli aralıklarla gidilecek olan muayenelerin yanı sıra evde iyi bir ağız bakımı ile de zirkonyum kaplamalarının ömrünü uzatmak mümkün hale gelmektedir. Bu ve bunun gibi doktorun tavsiye etmiş olduğu işlemlerin yapılması durumunda kaplama dişlerin ömürlük olarak kullanılabilmesi mümkün hale gelmektedir.

Zirkonyum kaplamayı beyazlatmak mümkün olmaktadır. Ancak bunun sebebi gerekli tavsiyelere uyulmadığı durumda sararmaların oluşması sonucunda yapılmaktadır. Bu yüzden de sararma oluşmaması için gerekli ağız bakımına önem gösterilmesi gerekmektedir. Ancak yine de sararma oluşması durumunda klinik ortamda uzman diş hekimi tarafından kısa bir işlem ile kaplamaların eski beyazlığına ulaşması mümkündür. Böylelikle de ilk günkü gibi beyaz bir gülümsemeye ulaşılabilmektedir.