Pzrts - Cmrts 09:00 - 20:30
Başakşehir - İstanbul
+90 533 599 27 43

Lingual Ortodonti (Görünmez Tel)

Linqual Ortodonti

Lingual Ortodonti (Görünmez Tel)

Lingual ortodonti (görünmez tel) dişlerde oluşan çarpıklaşmaları ve buna bağlı bozuklukları tedavi etmeye yarayan bir yöntem çeşididir. Diş tellerinin en çok tercih edilmesinin nedeni dişlerde oluşan bozuklukları özellikle estetik açıdan iyileştirmesidir. Bunun yanında özellikle ergenlik çağındaki bireylerin diş teli kullanmak istememesinin nedeni dış görünüş açıdan farklılık oluşturmasıdır. Dış görünüşümüzün odak noktalarından biri olan dişlerimiz özellikle konuşurken, gülümserken daha çok ortaya çıkmaktadır. Görünüşü etkilediğinden dolayı tedaviyi aksatan bireyler için yeni yollar denenmektedir. Renkli diş telleri bunlardan biridir. Çeşit çeşit renkler ile bireylerin diş teli kullanımını tercih etmesi sağlanmaktadır. Buna alternatif olarak teknolojinin ilerlemesi ile yeni çıkan yöntemler vardır. Bu yeni yöntemlerden biri görünmeyen diş telleridir. Görünmeyen diş telleri dişin ön kısmına değil arka kısmına takılarak dışarıdan belli olmayacak şekilde takılması sonucu uygulanır.

Lingual Ortodonti (Görünmez Tel) ile Diş Sağlığınıza Kavuşun

Dişlerde oluşan çarpıklar genellikle sosyal ortamlarda aktif olarak rol alan bireyleri rahatsız etmektedir. Müdürler, öğretmenler, aktörler ve beyaz yakalılar gibi mesleklerdeki bireyler dişlerindeki çarpıklıkları düzeltmek için diş hekimlerine en çok başvuran gruplardır. Lingual ortodonti (görünmez tel) tedavisini uygulayan bireyler genelde alt ve üst çenelerinde dengesizlik sorunu olanlardır. Bu kişilerin genelde estetik kaygı vardır. Stres ve kaygı oluşturan meslek gruplarına baktığımız zaman bu tedavi yöntemini talep etmeleri daha olasıdır. Stres ve kaygı sonucu dişleri sıkma ve geceleri diş gıcırtmalar oluşmaktadır. Dişleri sıkmak ve dişleri gıcırtmak ağız ve diş sağlığına zarar verebilmektedir. Bundan dolayı oluşan rahatsızlık için diş teli kullanımı tavsiye edilmektedir. Genel olarak bakıldığı zaman ortodonti tedavi gerektiren genel sorunlar için de diş teli tedavisi uygulanmaktadır.

Estetik Dişler İçin Lingual Ortodonti (Görünmez Tel)

Diş telleri takıldığı zaman uygulamanız gereken bakım önerileri olacaktır. Ağız ve diş sağlığınızı ihmal etmemeniz gerekmektedir. Dişlerinizi fırçalamaları ve diş ipini kullanmanız gerekmektedir. Diş tellerinizi yemekten sonra temizlemeniz gerekmektedir. Lingual ortodonti (görünmez tel) tedavisinin bir dezavantajı bulunmaktadır. Bu diş teli uygulamasında diş tellerini iç kısmına takıldığından dolayı dilde aşınmaya yol açabilir. Metal tellerin dilde oluşturduğu aşınma yaklaşık olarak iki hafta sürmektedir. İki hafta sonrasında bu aşınma etkisi geçecektir. Bu olumsuz etkisine rağmen bireyler ve diş hekimleri tarafından en çok tercih edilen tedavi yöntemidir. Tercih edilmesinin nedeni klasik diş teli uygulaması ile karşılaştırıldığı zaman dışarıdan bakıldığında gözükmediği için daha estetik durmaktadır. Bu özelliğinden dolayı her yaş grubundan bu tedavi yöntemine yönelik talep olmaktadır.

Lingual Ortodonti (Görünmez Tel) Kişilerin Uygunluğu Nasıl Belirlenir?

Bahsettiğimiz tedavi yöntemi için diş hekimleri bazı işlemleri sırasıyla uygulamaktadır. Öncelikle bu tedavinin uygulanan bilmesi için diş hekimininiz muayenesinden geçip tedaviye uygun olup olmadığınızı anlamanız gerekmektedir. Lingual ortodonti (görünmez tel) tedavisinin yapılması için ağız yapınız için uygun olan Lingual tel tasarımının seçilmesi gerekmektedir. Bazı bireyler diş gelişimini henüz tamamlamamış olabilir. Özellikle çocukluk çağındaki bireylerin ağız ve diş yapıları henüz oturmamıştır. Bu bireylere diş teli uygularken farklı bir yol izlenmektedir. Braketlerin, dişlerin iç kısmına takılıyor olmasından dolayı diş gelişimini henüz tamamlamamış bireyler için en ideal ortodonti tedavisidir. Klasik diş tellerine kıyasla görünmez diş telleri laboratuvar ortamında hazırlanmaktadır. Bu şekilde dişlere daha rahat yapışmaktadır. Ortodonti tedavisi uygulandıktan iki hafta sonra oluşturduğu rahatsızlık hissi tamamen geçmektedir. Tedavinin tam olarak sonlanması için bir ile yaklaşık iki yıl aralığında değişmektedir.

Lingual Ortodonti (Görünmez Tel) Operasyon Detayları

Ortodonti işlemi gerektiren operasyonlar için bu alanda uzmanlaşmış diş hekimlerine gitmenizi tavsiye ederiz. Lingual ortodonti (görünmez tel) tedavi işlemi uzmanlık gerektiren bir uygulamadır. Özellikle hem bu alanda uzmanlaşmış hem de bu alanda tecrübe kazanmış diş hekimlerini tercih etmeniz daha iyi bir tedavi almanızı sağlayacaktır. Dişlerinizde boşluklar oluşabilmektedir. Oluşan boşluklar nedeniyle dişlerinizin araları açılabilir ve estetik açıdan hoş olmayan bir görüntü oluşturabilir. Bunun yanı sıra konuşurken ve yemek yerken rahat etmeyebilirsiniz. Bu gibi durumlar için uygulanan diş teli tedavisi oldukça sık kullanılan bir yöntemdir. Diş teli uygulamasının birçok çeşidi bulunmaktadır. Sizin için en uygun olanını diş hekiminiz ile bulabilirsiniz. Bu konuda daha fazla bilgi almak için bizi arayabilir veya kliniğimize gelebilirsiniz.