Pzrts - Cmrts 09:00 - 20:30
Başakşehir - İstanbul
+90 533 599 27 43

Pedodonti Çocuk Diş Hekimliği

Pedodonti Cocuk Dis Hekimligi

Pedodonti Çocuk Diş Hekimliği

Pedodonti çocuk diş hekimliği çocuk yaştaki bireylerin süt dişleri ile başlayan ve daimi dişler ile son bulan süreçteki problemleri ile ilgilenen anabilim dalıdır. Genellikle bu aralık 0- 13 yaş grubu çocukları kapsamaktadır. Öncelikle ağız ve dişlerin tam sağlıklı olarak kalmasını sağlamak koruyucu tedbirler alarak hem süt dişlerinde hem de daimi dişlerde çürüme engelleyerek diş kaybının önüne geçmek amaçlanmaktadır. Çürüme, diş kazaları, kalıtımsal problemler, olumsuz davranışlar sonucunda estetik görünümün bozulması gibi birçok farklı problem incelenmekte ve tedavi yöntemleri geliştirilerek uygulanmaktadır. Yalnızca dişler ile ilgilenmeyip doğumla başlayan süreçte çocukların ağız ve diş, damak, çene, yüz bölgesi gibi dişin etkilediği tüm alanlarda muayene ve tedavi de yapılmaktadır. Hem bebeklik döneminde hem çocukluk döneminde hem de gençlik döneminde gereksinim duyulan tüm diş sağlığı tedavileri pedodontistler tarafında uygulanmakta olup aynı zamanda önleyici ve koruyucu tedavi yöntemleri de gerçekleştirilmektedir.

Çocuklar İçin Pedodonti Çocuk Diş Hekimliğinin Önemi

Pedodonti çocuk diş hekimliği bireylerin dişlerini daha uzun yıllar koruyabilmeleri için gerekli olan adımların ilk atıldığı evreye hitap etmektedir. Ağız ve diş sağlığını koruyabilmek için öncelikle doğru alışkanlıklar edinmek gerekmektedir. Hem alışkanlıkların kazandırılması hem de gerekli koruyucu ve önleyici tedbirlerin zamanında alınması oldukça önemlidir. Bu süreç için en doğru zaman şüphesiz çocukluk dönemidir. Çocukluk dönemi ile başlayan süt dişleri çocuğunuzun beslenmesinden başlayarak fizyolojik ve psikolojik birçok konuya etkisi olmaktadır. Süt dişlerinin koruyucu önleyici tedavi yöntemleriyle çürümeye, diş kayıplarına ve estetik görünümü bozan durumlara karşı korunmasını sağlamaktadır. Daimi dişler sürene kadar süt dişlerini korumak ve daimi dişler sürerken de olumsuzlukların yaşanmaması için tedbirler almak yetişkin döneminde dişlerin hem estetik yönden hem de işlevsel yönden tam olması için önemlidir.

Çocukluk döneminin tüm hayatınızı etkileyecek olması nedeniyle çocuklarınıza da gereken hassasiyeti göstermeniz gerekmektedir. Çocukların ilk kez diş hekimine götürüldüğü zamanlar çok daha fazla önemsenmelidir. Çocuğunuzun diş Kliniğinde rahat hissetmesi ve fobi oluşturmaması son derece önemlidir. Çocukluk döneminde yaşanacak tramvaylar hayatı boyunca unutamayacağı bilinçaltı korkulara dönüşebilir. Bu nedenle çocuklar için özel hizmet veren çocuk diş hekimlerine gitmeniz gerekmektedir. Gittiğiniz diş kliniğinde çocuğunuzun endişelerini yatıştıracak onun rahat etmesini sağlayacak bir ortamın olması istenmeyen durumların ortaya çıkmaması için oldukça faydalıdır. Aynı zamanda 1 yaşından itibaren herhangi bir problem olmasa dahi diş muayenesine çocuklarınızın götürülmesi çocuklarınızda beyaz önlük fobisinin oluşmaması için gereklidir. Sizlerde Mehmet Eker Diş Kliniği’ni tercih ederek çocuklarınız için çok daha nezih, sağlıklı ve rahat bir ortamda muayene ve diş tedavilerinin gerçekleştirilmesini sağlayabilirsiniz.

Pedodonti Çocuk Diş Hekimliği Tarafından Çocuklara Yapılan Uygulamalar

Pedodonti çocuk diş hekimliği çocukların ağız ve diş sağlığı için gerek duyulan tüm tedavi yöntemlerini uygulamaktadır. Çocuklarınızın mükemmel derecede sağlıklı ağız ve diş yapısına sahip olmaları için 1 yaşından itibaren 6 ayda bir diş kontrolü yaptırmanız gerekmektedir. Bu kontroller sayesinde çocuğunuzun ağız ve diş sağlığını tehdit eden her türlü problem erken teşhis edilebilmektedir. Erken teşhis edilmiş olan problemlerin önlenmesi hem maddi olarak hem de fiziki olarak çok daha kolaydır. Maddi ve fiziki boyutunun yanı sıra çocukların duygusal gelişimi de göz önünde bulundurulduğunda erken teşhis koruma ve önleme tedavileri çocukların duygusal gelişimini olumlu yönde etkilemektedir.

Pedodonti çocuk diş hekimliği tarafından çocuklarda oluşabilecek diş ve ağız problemlerinin tedavisi gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda gerçekleştirilen bazı tedaviler:

  • Genel muayene; 6 ayda bir genel muayene yapılarak çocuklarda oluşması muhtemel problemlerin önceden tespit edilerek tedavi edilmesi sağlanmaktadır.
  • Diş kazası sonrası müdahale; Yaşanan kazanın neticesine göre birçok farkı tedavi yöntemi uygulanabilmektedir. Diş kırıklarında yapıştırma, protez takılması, düşen dişin uygun olması durumunda tekrar yerine oturtulması gibi birçok farklı işlem bu kapsamda değerlendirilebilmektedir.
  • Florür uygulaması; Henüz yeni çıkmış dişlerin olgunlaşmaması nedeniyle çok rahat ve daha hızlı çürüdüğü bilinmektedir. Diş minesini daha dayanıklı hale getirmek ve çürümeyi engellemek için flor uygulamaları ile diş yüzeyi kaplanmaktadır. Böylece yiyecekleri içeceklerin dişlere daha az tutulması ve böylece çürüğe sebep olmaması sağlanmaktadır.
  • Fissür örtücü; Özellikle azı dişlerin çiğneme yüzlerindeki ince derin kanalların akışkan sıvı ile kaplanarak yiyecek içecekleri burada birikmesinin engellendiği bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde düşün çiğneme yüzeyinde yiyecek içecekler birikmez ve bakteri oluşumu engellendiği için çürümeler durulmaktadır.

Daha birçok farklı diş tedavi yöntemleri için Mehmet Eker Diş Kliniği’nden randevu alabilirsiniz.