Pzrts - Cmrts 09:00 - 20:30
Başakşehir - İstanbul
+90 533 599 27 43

Çocuklarda Genel Anestezi

cocuklarda genel anestezi

Çocuklarda Genel Anestezi

Çocuklarda genel anestezi diş çekimlerinde yaşayacakları korkunun, stresin azaltılması ve acı duymadan tek seansta diş tedavisi işleminin tamamlanması için tercih edilmektedir. Özellikle diş tedavileri için kullanılan alet ekipmanları çocukların aynı hareketleri nedeniyle istenmeyen sonuçlar doğurması söz konusu olabilmektedir. Bu gibi tehlikeleri engellemek için çocuklarda genel anestezi uygulaması yapılabilmektedir. Genel anestezi yapılabilmesi için anestezi uzmanı tarafından işleminin gerçekleştirilmesi şarttır. Aynı zamanda ameliyat ortamında anestezi işleminin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Çocuklar için birçok genel anestezi metodu bulunmakla birlikte genellikle anestezi öncesinde anestezi ilacının meyve suyu veya suya karıştırılması söz konusudur. Onun haricinde damar yolu açılarak da verilebilmektedir. Böylece çocukta uyku haline benzer bir hal olacağı için ağrısız sızısız bir ameliyat süreci geçirilmiş olmaktadır.

Çocuklarla Genel Anestezi Nasıl Uygulanır?

Ağız ve diş özellikle çocuklar açısından oldukça önemlidir. Yaşanacak olan çürükler ve buna bağlı problemler özellikle çocuklar için travmatik olaylardır. Fiziksel olarak diş çürükleri bireyleri etkilediği gibi psikolojik olarak da özellikle çocukları etkilemektedir. Ağız içerisinde diş çürüklüğü bulunan bireylerin kısa süre içerisinde tedavi edilmesi gerekmektedir. Ancak diş hekimlerine karşı bir fobi durumu söz konusu olduğunda diş hekimine gelmek gelse bile diş çektirmek oldukça güç olabilmektedir. Küçük yaşlardaki çocukları hem ani hareketlerden kaçınmaları hem de tedavi esnasında istemsiz hareketler yapmamaları için genel anestezi uygulaması gerçekleştirilmektedir.

Çocuklarda genel anestezi süt dişlerinin çıkmaya başladığı bir yaşından itibaren uygulanabilmektedir. Diş tedavisinde genel anestezi uygulamasını gerçekleştirilirken tedavinin niteliğine göre süresi de değişiklik gösterebilmektedir. Ağız ve dişteki problemlerin niteliğine göre genel anestezi işlemi tek bir seans ile tüm problemlerin çözülmesi doğrultusunda tercih edilmektedir. Genel anestezi işleminin çocuklar için uygun olmadığını düşünen ebeveynler bulunmaktadır. Hele ki daimi olmayan süt dişlerinin yerine kalıcı dişler çıkacak olmasına rağmen süt dişleri için genel anestezi yapılması mantıksız gelebilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki süt dişleri 7 yaş itibariyle değişmeye başlamakla birlikte bu süreç 12 yaşına kadar devam etmektedir. Yaşanacak bir problemde genel anestezi işlemine ihtiyaç duyulması ve bu ihtiyacın giderilmemesi 8 10 sene diş problemini ötelemeye neden olabilir. Bu durum çocuğunuz için birçok yönden olumsuz etkiyi yaratabilmektedir.

Kimlerde Genel Anestezi Uygulanabilir?

Diş problemleri çocuklukta başlayıp her yaşta görülebilmektedir. Ancak çocuklarda diş tedavisi çok daha özenli yapılması gerekmektedir. Zira çocukların yetişkinlere göre diş tedavileri gözlerinden daha büyüttükleri ve bu yaşlarda fobi oluşturdukları bilinmektedir. Aynı zamanda korkarak ani hareketler yapmaları ağızda yaralanmalara veya diş travmalarına neden olabilmektedir. Bu nedenle çocuklarda genel anestezi uygulaması tercih edilmekte ve çoğunlukla önerilmektedir. Genel anestezi uygulanabilecek çocuklar:

  • Anestezi için muayene edilip engel bir rahatsızlığı bulunmayan çocuklar,
  • Zihinsel engelli çocuklar,
  • Küçük yaştaki çocuklar,
  • Acil diş tedavisi gereken durumlarda tedavi istemeyen tedaviden kaçınan çocuklar,
  • Fiziksel engelli çocuklar,
  • Diş tedavilerinde problem ortaya çıkaracak olan rahatsızlığı bulunan çocuklar,
  • Diş tedavisinin tek seferde bitirilmesi gerekli olan çocuklar.

Diş hekimi tarafından muayene edilen çocuklar gerekli görülmesi halinde anestezi uzmanlığı yönlendirilmektedir. Anestezi uzmanı tarafından da onay verilmesi durumunda nihai karar yine diş hekimi tarafından verilmektedir. Çocuğunuzun korkmadan ve acı çekmeden diş tedavilerini gerçekleştirmesi hem çocuğunuz hem de sizler için daha konforlu olmaktadır.

Çocuklarda Genel Anestezi Sonrası Yan Etkiler

Anestezi uygulaması hem çocuklarda hem de yetişkinlerde detaylı bir inceleme sonrasında uygulanmaktadır. Çeşitli araştırmalar ve denemeler sonucunda belirlenmiş olan anestezi uygulaması alanında uzman anestezi ekipleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle anestezi işleminde %99 problem yaşanmadan gerçekleştirilmektedir. Çocuklarda genel anestezii gerçekleştirilirken meyve suyu, su veya benzeri çocuğun seveceği içeceklerin içerisine konularak uygulanmaktadır. Çocuğunuzun seveceği ve yan etki oluşturmayacak içecekler ile uygulanması nedeniyle çocuğunuzun herhangi bir rahatsızlığı yok ise problem oluşturmayacak ve tedavi konforlu bir şekilde tamamlanacaktır. Aynı zamanda birçok seansta Tedavisi mümkün olan problemlerin tek seansla yapılabilmesi olanağı sağlandığı için artı olarak fayda sağlamaktadır.

Çocuklarda Genel Anestezi İle Diş Tedavisi Fiyatları

Çocuklarda genel anestezi ile birçok farklı diş tedavisi bir arada yapılabilmektedir. Tüm diş tedavilerinde olduğu gibi fiyatlandırmalar genel anestezi ile yapılan diş tedavilerinde de Türk Diş Hekimleri Birliği Rehber Fiyat tarifesi ile belirlenmektedir. Uygulanan tekniklere göre değişik fiyatlandırma alanının bulunduğu tarifeye göre en uygun fiyatlandırma ile tedaviler gerçekleştirilmektedir. Kaliteli malzeme, uzman kadro sayesinde sizler de çocuklarınızı Mehmet Eker Diş Kliniği ile tanıştırabilir ömür boyu mutlu gülüşlerin sebebi olabilirsiniz.