Pzrts - Cmrts 09:00 - 20:30
Başakşehir - İstanbul
+90 533 599 27 43

Periodontoloji

periodontoloji 1

Periodontoloji

Periodontoloji diş etlerinde oluşan hastalıkları ve diş kemiğini çevreleyen yapılarda oluşan hastalıkları tedavi etmeye çalışan bir bilim alanıdır. Sağlıklı bir diş eti istiyorsanız periodontistlere başvurabilirsiniz. Periodontistler, diş hekimliği bölümünden mezun olduktan sonra diş eti ve hastalıkları alanında uzmanlaşmak isteyen bireylerin bu alanda yüksek lisans yaparak bu alanın uzmanı olmaktadırlar. Ağız ve diş sağlığı denildiği zaman diş fırçalamak ilk akla gelen sağlık koruma yöntemlerindendir. Bireyler dişlerinin çürümesini engellemek için bu dişlerini fırçalamaktadırlar. Fakat diş fırçalamak sadece dişlerin çürümesini değil aynı zamanda diş etlerinde bakteri oluşumunu da engellemektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta kullanılan düş fırçasıdır. Bazı diş fırçaları fazla sert olmaktadır. Diş fırçasının sert olması durumunda diş etlerini tahriş etmektedir. Diş etlerinin tahriş olması durumunda çeşitli sağlık sorunları oluşmaya başlamaktadır. Bu tarz rahatsızlık durumlarında periodontistelere başvurabilirsiniz.

Ağız ve diş sağlığına yeteri kadar özen göstermeyen bireylerin ağız içlerinde bakteri oluşumu başlayacaktır. Periodontoloji bilimi ağız içinde oluşan hastalıklar konusunda oldukça gelişmiş bir alandır. Diş çürüklerinden oluşan bakteri sonucu diş etlerinde iltihap oluşumu başlayabilmektedir. İltihap oluşumu durumunda hem rahatsız edici bir koku oluşacaktır hem de diş çekimi yapılmasını engelleyecektir. Bu yüzden öncelikli olarak diş etinde oluşan iltihabı kurutmaya yönelik bir tedavi uygulanmalıdır. Diş etinde oluşan hastalıklar tedavi edilmediği zaman diş kaybına dahi yol açabilmektedir. Bu yüzden oldukça önemli bir alandır. Periodontistler, diş etinde oluşan hastalıkları tespit edebilmek için çeşitli yöntemler kullanmaktadırlar. Teşhis konulduktan sonra uygun olan tedavi yöntemi uygulanmaya başlanmaktadır.

Periodontoloji ve Tedavi Süreci

Diş etlerinde oluşan sorunlar sadece iltihap kaynaklı olmamaktadır. Diş etlerinde tümör oluşabilmektedir. Periodontoloji alanı özellikle diş etinde tümör oluşumunu tedavi etmesi sonucunda ciddi ilerlemeler gelişmiştir. Çene cerrahisi alanı dahil olmak üzere ağız ve diş sağlığı alanındaki bölümler periodontistlerden yardım almaktadırlar. Çünkü diş etinde oluşan problemler diğer tedavileri zorlaştırmaktadır. En çok bilinen tedavi yöntemlerinden olan implant tedavisi için bu alanda destek alınabilmektedir. Bazı bireylerin kemik yapısı sağlam olmadığından dolayı implant yerleştirilesi yapılamamaktadır. Periodontistler kemik grefitisi yaparak kemiklerinde sorun olan bireylere dahi ımplant yapılabilmektedir. Diş ile ilgili bir işlem yapılacağı zaman uygulama yapılacak olan bölgeye local anestezi yapılmaktadır. Local anestezi yapılmadığı zaman uygulama sırasında yoğun acı hissedilecektir. Bundan dolayı herhangi bir uygulama yapılmadan önce bölge uyuşturulmaktadır. Bu işlem ile ilgili uzmanlar periodontistlerdir.

Diş eti sağlığı için diş ipi kullanımı diş fırçası kullanımı kadar önemlidir. Periodontoloji alanındaki uzmanlar ağız ve diş sağlığımız için bakım rutinimizi aksatmamamız gerektiği konusunda uyarmaktadırlar. Ağız ve diş sağlığı genel olarak bütün bedenimizin sağlığı ile ilişkilidir. Çünkü besinleri ağız yoluyla alıyoruz. Dolayısıyla ağzımızdaki bakteriler besin yoluyla bütün vücudumuza yayılmaktadır. Yediklerimizin kalitesini düşürmemek için de ağız ve diş sağlığımıza dikkat etmeliyiz. Diş etlerimizde oluşan sorunları beklemeden bu alandaki uzman kişilere danışmalıyız. Erken teşhis her konuda olduğu gibi burada da çok önemlidir. Tedavinin erken başlaması ile istenmeyen olayların önüne geçilmiş olacaktır. Diş hekiminizin ağız ve diş muayenenizi yaptıktan sonra size özel tedavi yöntemini uygulayacaktır. Tedavinin ilk adımı eğer diş etlerinizde iltihap varsa antibiyotik uygulaması ile iltihap kurutulmaya başlanacaktır. Daha sonrasında gereken işlemler uygulanacaktır. Bunun nedeni iltihap olunan dişte çekim ya da başka operasyon yapılamamasıdır. Eğer yapılırsa iltihap kana karışarak daha da ilerleyebilir.

Periodontoloji Tedavisi Sonrası İşlemler

Dişlerimiz sert dokular ve onları çevreleyen yumuşak dokulardan oluşmaktadır. Yumuşak doku olarak adlandırdığımız bölge diş etlerimizdir. Bu bölge ile ilgilenen özel bir alan vardır. Periodontoloji alanı diş etlerinde oluşan hastalıklar ile ilgilenen özel bir uzmanlık alanıdır. Bu alanın uzmanları öncelikle diş hekimliği ünvanı kazandıktan sonra diş eti hastalıkları konusunda uzmanlık yapmaktadırlar. Diş eti hastalıkları uzmanları muayene sonrası sadece teşhis koymamaktadır. Teşhis sonrası tedavi planlaması ve bireyin uygulayacağı bakım ile ilgili bilgilendirme yapmaktadır. Tedavi sonrasında uygulayacağınız bakım tedavi kadar önemlidir. Çünkü bakım rutinini aksatmamanız başka bir sağlık sorununun oluşmasını engellemektedir. Buradaki önemli nokta sağlıklı halin devamlı olmasıdır. Diş eti sağlığı için bilgi almak istiyorsanız bu alanın uzmanına danışabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için bizi arayabilirsiniz veya kliniğimize gelebilirsiniz.