Pzrts - Cmrts 09:00 - 20:30
Başakşehir - İstanbul
+90 533 599 27 43

Diş Eti Tedavisi

Diş Eti Tedavisi

Diş eti tedavisi ilk olarak hastaya temel eğitim vermek ile başlar. Ağız ve diş sağlığı için öncelikle diş fırçalanması gerekmektedir. Diş fırçalamak ağız ve diş sağlığı için tek başına yeterli bir çözüm yolu değildir. Bunun yanı sıra diş ipi de kullanılmalıdır. Diş fırçasının seçimi oldukça önemlidir. Çok sert diş fırçaları yarar sağlamaktan çok zarar sağlamaktadır. Sert diş fırçaları diş etlerinizi tahriş edebilir. Diş hastalıklarının tedavi yöntemlerinin ikinci aşamasında diş hekiminiz dişlerinizin üst tarafındaki etlerde oluşan iltihabı kazıyarak temizlemelidir. Çünkü diş etlerinizde iltihap oluşmuşsa başka tedavilerinizi aksatacaktır. İltihap olan dişte herhangi bir çekim yapılmayacaktır. Bunun için tedavinin başlangıcında size iltihap kurutucu ilaçlar verileceklerdir.

Bazı bireylerin metabolizmaları ve vücut dirençleri diğer bireylere kıyasla oldukça iyidir. Bu yüzden dişlerini uzun süre fırçalamasalar dahi çok ileri boyutta olan ciddi bir hastalığa yakalanma olasılıkları düşüktür. Buna karşın bazı bireylerin ağız ve diş sağlığı ile ilgili dirençleri çok düşüktür ve ağız ve diş hastalıklarına yakalanma olasılıkları yüksektir. Siz yine de metabolizmanıza ya da vücut direncinize güvenip ağız ve diş sağlığınızı ihmal etmeyiniz. Diş eti hastalıklarını en çok tetikleyen faktörler kötü beslenme alışkanlığı ve sigara, alkol gibi zararlı maddelerdir. Diş eti tedavisi bu tarz zararlı alışkanlıkların oluşturduğu hasarları iyileştirmeye yönelik uygulanmaktadır. Eğer diş sağlığınıza dikkat ettiğinizi düşünüyorsanız ve yine de dişleriniz ile ilgili sağlık sorunları yaşıyorsanız dişlerinizi doğru fırçalamıyor olabilirsiniz. Diş fırçalama çocuklukta kazanılması gereken bir alışkanlıktır. Çünkü erken yaşta alınan önlem ile birçok sağlık sorununun önüne geçilmiş olunur.

Sağlıklı Dişler İçin Erken Çözüm Sunan Diş Eti Tedavisi

Diş fırçalarken dikkat edilmesi gereken noktalardan birincisi diş fırçanızın tipidir. Çeşitli diş ve ağız yapılarına uygun olarak diş fırçaları üretilmektedir. Size tavsiyemiz sert diş fırçalarını tercih etmemeye özen göstermenizdir. Çünkü sert diş fırçaları dişlerinizin etlerini tahriş edebilir bunun yanında diş minenizi zedeleyebilir. Çok yumuşak diş fırçalarını seçmenizde mantıklı olmayacaktır çünkü çok yumuşak diş fırçaları dişlerinizi düzgün temizlemeyecektir. Düzgün temizlenmeyen dişlerde plak oluşumu başlamaktadır. Diş eti tedavisi bu plak oluşumunun çok zararlı olduğunu söylemektedir. Dişlerinizi temizlerken dişlerinizin üst kısmında yer alan diş etlerinin arasında biriken yemek artıkları, bakteriler temizlenmediği zaman orada kalıplaşmaya başlayacaktır. Bu da dişlerinizin ve diş etlerinizin erken safhalarda çürümesine ve iltihaplanmasına yol açacaktır.

Diş çürümeleri ve iltihabın yol açtığı etkenler sizi pek memnun etmeyecektir. Çünkü diş ve ağız sağlığınıza dikkat etmediğiniz zaman diş kaybına neden olabilir. Diş kaybı sonucunda oluşan diş boşluğu sizi estetik açıdan kaygılanmanıza neden olabilmektedir. Çünkü dış görünüşümüzün en odak noktası dişlerimizdir. Gülümsediğiniz zaman dişlerimizin dizilimi ve rengi en ön plana çıkan şeydir. Diş boşluğu oluştuğu zaman bu estetik görüntü bozulmaktadır. Diş eti tedavisi bu tarz kötü durumların oluşmaması için en erken çözüm yollarından biridir. Diş etinizin sağlığını koruyarak diş kaybınızın da önüne geçebilirsiniz. Bunun için öncelikle zararlı alışkanlıkları bırakmanızı öneririz. Sigaranın zararlı dumanı hem diş minesine hem de diş etine ciddi anlamda zarar vermektedir. Asitli içecekler de diş minesine ve diş etine zarar vermektedir. Bu tarz içecekleri ağız ve diş sağlığınız için çok fazla tüketmemeye özen gösteriniz.

Diş Eti Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ağız ve diş sağlığınıza dikkat etmek için birçok neden bulunmaktadır. Ağız ve diş sağlığına dikkat edilmediği zaman oluşan şeyler sadece çürük ve tartar değildir. Diş taşı da oluşabilmektedir. Diş taşının oluşması için tükürüğünüzün içindeki kalsiyum ile dişlerinizdeki plağın birleşip sertleşmesi gerekmektedir. Diş eti tedavisi bu alanda iyileştirme çalışmaları yapmaktadır. Dişlerde oluşan diş taşı zamanla diş etine zarar vermektedir. Bunun oluşmasını engelleyebilmek için öncelikle dişlerinizi düzenli, dikkatli fırçalamanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra dişleriniz için diş ipi kullanmalısınız. Diş ipini kullanırken diş etlerinize çok fazla sürtüp o bölgede kanamaya yol açmamaya dikkat ediniz. Kanayan bölgelerde daha sonradan bakteri oluşumu ile birlikte sağlık sorunları olabilmektedir. Diş eti sağlığınızda sorunlar oluşmaya başladıysa ağrı ile aklınıza gelen sorulardan biri bu tedavinin maddi boyutu olacaktır. Bu konuda fazla endişelenmenize gerek yoktur. Uygulanacak tedavi yöntemine göre fiyatlar değişiklik gösterecektir. Sizin için en uygun tedavi yöntemini belirleyebilmek için kliniğimize bekleriz.