Pzrts - Cmrts 09:00 - 20:30
Başakşehir - İstanbul
+90 533 599 27 43

Küretaj Tedavisi

kuretaj tedavisi

Küretaj Tedavisi

Küretaj tedavisi bir diş temizleme tedavisidir. Diş etinde oluşan rahatsızlıkların ilerlemesini durdurmak amacıyla yapılmaktadır. Örneğin dişlerde oluşan iltihabın ilerleyip bütün dişlerin kaybına yol açmadan önce yapılan bir tedavi yöntemidir. Buradaki tedavi diş etlerinde oluşan iltihabın kazınarak çıkarılmasıdır. Bu biraz sancılı bir süreç olabilmektedir çünkü iltihaplı olan bölgeye local anestezi yapılamamaktadır. İltihaplanma bir enfeksiyon sonucu gerçekleşmektedir. Eğer enfeksiyon o bölgeden temizlenmezse diş köküne kadar ilerleyebilmektedir. Enfeksiyonun ilerlemesi sonucunda o bölgedeki dişlerinizi kaybedebilirsiniz. Aynı zamanda iltihabın oluşması ile birlikte ağzınızda çok rahatsız edici bir koku oluşacaktır. Bu koku hem sizi hem de çevrenizdeki bireyleri oldukça rahatsız edecektir. Konuşurken hatta nefes alıp verirken bile kokunun varlığını hissedeceksiniz.

Diş etinizde oluşan enfeksiyon iltihaba yol açabileceğinden bahsetmiştik. Bunun tedavisi olarak diş hekimleriniz küretaj tedavisi uygulanmaktadır. Bu tedavi uygulanmadığı zaman başka dişleriniz için gerekli olan diğer tedavi yöntemleri uygulanamamaktadır. Bu tedavi yöntemi uygulandıktan sonra taburcu olmanız için belirli bir süre gerekmektedir. Eğer aksi bir durum oluşmazsa uygulama sonrasında sosyal hayatınızın kalan yerinden devam edebilirsiniz. Eğer ne zaman tam iyileşeceğinizi merak ediyorsanız bu biraz zaman alabilir. Diş etlerinizdeki iltihap kazınarak çıkarıldığından dolayı o bölgenin iyileşmesi biraz zaman almaktadır. Uygulama sonrası genellikle 10 – 15 gün içerisinde iyileşme görülebilmektedir. Bu süreç bireyden bireye değişebilmektedir. Çünkü her bireyin vücut direnci farklılık göstermektedir. İyileşme sürecinde almanız gereken önlemler bulunmaktadır. Bu önlemler işlem sonrasında diş hekiminiz tarafından da size iletilecektir.

Küretaj Tedavisi Nasıl İlerler

Diş eti tedavisinden sonra uymanız gereken birkaç nokta vardır. Uymanız gereken kurallardan birisi yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmeniz gerektiğidir. Asitli içecekler ve sigara tedavi uygulaması yapılan bölgede hasara yol açabilmektedir. Bunun yanında ufak taneli yiyecekler uygulama yapılan bölgeye kaçabilir ve tanenin oradan alınmasını zorlaştırabilir. Bunun için yediklerinize ve içtiklerinize ayrıca dikkat etmeniz gerekmektedir. Küretaj tedavisi sonrasında uzmanlar ağız ve diş sağlığı bakımınıza diş hekiminizin verdiği tavsiyeler doğrultusunda ihmal edilmeden bakılması gerektiğini savunurlar. İşlem sırasında uzmanlar gerek gördükleri takdirde çeşitli şekillerde o bölgeyi uyuşturmaktadırlar. Diş hekiminiz hassasiyeti yüksek ekipmanlarla çalıştıklarından dolayı ağrı ve sızı o kadar fazla hissetmeyeceksinizdir. Diş eti kontrollerinizi rutin olarak yaptırmaya dikkat ederek tedavi anlamında ne iyi yöntemi uygulamış olursunuz.

Ağız ve diş sağlığınız için düzenli olarak diş hekiminize gitmeniz gerekmektedir. Bu kontrollerin arası genellikle 6 ay civarıdır. Çünkü eğer bir sorun oluşmuşsa erken teşhis ile daha kötü sonuçlar önlenmiş olmaktadır. Küretaj tedavisi içinde erken teşhis oldukça önem arz etmektedir. Diş etlerinizde oluşan bakterilerin ve enfeksiyonun yol açtığı etkiler erken teşhis edilerek sizi daha büyük rahatsızlıklardan korunmanızı sağlamaktadır. İltihabın artması ile birlikte diş kaybınız kaçınılmaz olacaktır bunun önüne geçebilmek için oluşan iltihabı diş köküne ilerlemesini beklemeden o bölgeden hemen temizlenmesidir. Bu tedavi yöntemi tek dişiniz için bile uygulanabilir. Bu durumlar genellikle erken tanı dönemleridir. Çünkü beklenildiği zaman var olan iltihap diğer dişlere de bulaşacaktır ama küretaj işlemi birden fazla dişe de uygulanabileceğinden dolayı yine bu yöntem diş hekiminiz tarafından uygulanacaktır.

Küretaj Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş eti sağlığınızı korumak için diş etinizde oluşan bakterilerin geç olmadan temizlenmesi gerekmektedir. Küretaj tedavisi işleminden sonra uygulamanız gereken noktalar olacaktır. Tedavi uygulaması sonrasında ilk 24 saat içerisinde size ağır gelecek fiziksel egzersizler yapmamaya özen gösteriniz. Tedavi sonrasında yaklaşık olarak 2 gün boyunca sigara kullanmamalısınız. Sigara dumanı işlem yapılan bölgede hasara neden olabilir. Bununla birlikte sigara kullanımı enfeksiyonun tetiklenmesine de neden olabilir. Tedavinizden sonra iyileşme sürecinizin aksamaması için sigara kullanmayınız. İyileşme sürecinin aksamaması için kullanılmaması gereken bir diğer madde alkoldür. Alkol tüketimi de işlem yapılan bölgenin iyileşmesini geciktirmektedir. Tedavi sonrası bakım için ağzınızı günde üç kere tuzlu ve ılık su ile çalkalayınız. Diş fırçalamak ağız ve diş sağlığınız için çok önemlidir. Fakat uygulama sonrası diş fırçalamanızı bir gün aksatabilirsiniz. Eğer aksatmak istemiyorsanız uygulama yapılan bölgeyi çok dikkatli olarak ve bastırmayarak fırçalayabilirsiniz. Daha fazla bilgi almak için kliniğimize gelebilir veya bizi arayabilirsiniz.