Pzrts - Cmrts 09:00 - 20:30
Başakşehir - İstanbul
+90 533 599 27 43

Takma Diş Tedavisi

Takma Dis Tedavisi

Takma Diş Tedavisi

Takma diş tedavisi; dişlerin, diş etlerinin veya ağız içerisindeki çevre dokularının zarar görmesi veya kullanılmayacak duruma gelmesi halinde gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yönteminde, hastaya yapılan diş, kişinin ağız ve diş yapısına, çene hatlarına ve boyutlara göre özel olarak yapılmaktadır. Bu şekilde hastanın sindirim faaliyetlerinin en temelini oluşturan dişlerine tekrar kavuşması sağlanmaktadır. Böylece kişi, önceden de sahip olduğu çiğneme fonksiyonuna yeniden kavuşturulur. Kişinin konuşmasının düzelmesi ve tekrar estetik bir görünüme sahip olabilmesi de yine uygulanan bu tedavi yöntemi ile sağlanabilmektedir.

Takma Diş Tedavisi İle Yaşam Kalitenizi Arttırın

Hastaya özel olarak uygulanan takma diş tedavisi, kişinin yaşam kalitesini yeniden arttırmasına da olanak sağlamaktadır. Her bireye uygun ölçeklerde ve konforda yapılan bu dişler, ağzın içine kolayca takılıp çıkarılabilen bir yapıya sahiptir. İlk başta kişinin alışma süreci biraz zaman alabilir. Fakat bu zamanın sonunda kişi, tedaviden önceki durumundan daha rahat hissedecek ve sanki kendi dişlerine yeniden kavuşmuş gibi yaptığı fonksiyonları devam ettirebilecektir. Kişinin alışma süreci olarak tanımlanan bu zaman diliminde, hastanın yanaklarında bulunan çiğneme kasları ve dili, yeni takılmış olan dişlere kolayca alışır. Bir süre sonra ise; takma dişleri yerinde sabit tutabilmek için ekstra bir güç sarf edilmesi gerekmez. Kolayca adapte olunabilen bu takma dişler; estetik açıdan da, dışarıdan farklı bir gözle bakıldığında kişinin kendi dişinden hiçbir fark teşkil etmez.

Takma Diş Türleri

Sindirim sistemimizin en önemli yardımcıları olan dişler; kişinin kişisel sağlığı açısından da oldukça büyük bir önem taşır. Bu nedenle tedaviye başlanmadan önce, gerekli tetkiklerin ve muayenelerin yapılması oldukça önemlidir. Dişlerin çürümesi, dişin kökünden veya yarısından kopması, yapılan dolgu tedavisinin yetersiz olması, bu işleme başvurulması gereken en ciddi sorunlardan bazılarıdır. Takma diş türlerinde en çok talep edilen iki tür uygulama vardır; sabit diş protezi ve hareketli diş protezi. Ağzın içine sabitlenen takma dişleri, kişi kendi isteği ile çıkaramaz. Genellikle diş kaybı yaşayan hastalara uygulanan bu tedavi yöntemi; hastanın kendi dişi kullanılarak yapılmaktadır. Kişinin kendi dişi kesilerek kısaltılır. Sonrasında küçültülen bu diş, tedavi uygulanacak yere monte edilir ve üstüne takma diş tedavisi uygulanır.

Takma Diş Yapım İçeriği

Çeşitli materyallerden üretilen sabit takma dişlerin hazırlanıp tekrar sabitlenmesi yaklaşık olarak on gün civarı sürebiliyor. Bu zaman zarfında kişi, rutin olarak muayenelerine gitmelidir. Kullanılan materyal ve malzemelere göre farklı kullanım süresi olan sabit takma dişlerin, takma diş tedavisi öncesinde hekim ile beraber rengine karar verilir. Bu konuda önemli olan şey, kişinin diğer dişleri ile birebir aynı olabilmesidir. Diğer eksik dişlerin yerini alması için uygulanan hareketli takma dişler, hastanın kendi isteği ile takılıp çıkarılabiliyor. Yapılan bu işlem ise, kişinin kendi dişlerinin sabit takma dişlere uyum sağlayamadığı durumlarda kullanılan alternatif bir yöntem olarak bilinmektedir.

Takma Diş Tedavisinin Faydaları

Kişinin eksik olan dişlerinin yerine uygulanan takma diş tedavisinin faydaları saymakla bitmez. Öncelikle kişinin kaybolan çene faaliyetlerinin tekrar yerine getirilmesini sağlar. Çiğneme, konuşma gibi fonksiyonların ve estetik olarak görünümün iyileşmesine yardımcı olur. Takma diş tedavisi uygulamaları ile kişinin ağız sağlığı düzelir ve psikolojik açıdan da kişinin kendini iyi hissetmesini sağlar. Kişi rahat rahat yemek yiyebilecek, dilediğince gülüp konuşabilecek duruma gelebildiğinden dolayı, özgüven kat sayısı da artacaktır. Tedavide kullanılan materyaller yardımı ile kişinin diğer dişlerinin kullanım süresi de aynı oranda artış gösterecektir. Doğal dişlere birebir uyum sağlayan bu takma dişler ışığı geçirir. Bu nedenle dişlerde ekstra canlılık ve derinliği gözler önüne serer. Takma dişlerin özelliği olarak tam seramik olmaları da ayrı bir avantajdır. Doğal dişe en yakın sonuca ulaşılan bu özellik; hastaların en çok talep ettikleri durum olarak bilinmektedir. Herhangi başka bir tedavide diş eti çekilmesi durumunda, ağız tabakasının alt yapısında kullanılan metaller, bakteri ve mikrop oluşumunu da engeller. Bunun yanı sıra; kişide oluşabilecek herhangi bir alerji reaksiyonunun da ortadan kalkmasını sağlar. Gün geçtikçe gelişen, en yaygın tedavi yöntemlerinden biri olan takma diş tedavisi, avantajları ve sağladığı olanaklarla hızla yayılmaya devam ediyor. Firmamızda, uzman doktor kadromuz ile sizlere hizmet vermekten mutluluk duyarız.