Pzrts - Cmrts 09:00 - 20:30
Başakşehir - İstanbul
+90 533 599 27 43

Diş Taşı Temizliği – Tartar Tedavisi

dis tasi temizligi tartar tedavisi

Diş Taşı Temizliği – Tartar Tedavisi

Diş taşı temizliği / tartar tedavisi genel olarak bakıldığı zaman anestezi kullanılmadan bu tedavi yöntemi uygulanabilmektedir. Dişlerimizi düzenli olarak fırçalamadığımız zaman ağız içerisinde bakteriler oluşmaktadır. Ağız ve diş sağlığına dikkat edilmediğinde oluşan bu bakteriler zamanla çeşitli sağlık sorunlarına yol açmaktadırlar. Bunlardan biri dişlerde oluşan çürüklerdir. Çürükler tedavi edilmediği zaman diş kaybına dahi yol açabilmektedir. Bir diğer çok rastlanan ağız ve diş sağlığı sorunu diş taşıdır. Yemek yediğimiz zaman eğer dişlerimizi iyi temizlemezsek diş eti ile birleşilen bölgede tartar oluşmaya başlar ve tedavi edilmediği zaman diş taşları oluşabilmektedir. Günlük ağız ve diş sağlığı rutinimizi aksattığımız zaman oluşabilecek olan diş taşları, anestezi uygulanmadan tedavi edilebilmektedir.

Diş taşının oluşması için çeşitli faktörler bulunmaktadır. Tükürüğünüzün yapısı ve tükürüğünüzün yoğun olduğu bölgelerde diş taşının oluştuğunu bilmekteyiz. Diş taşı temizliği / tartar tedavisi için çok beklememeniz gerekmektedir. Bu sorunlar tedavi edilmediği takdirde daha büyük ağız ve diş sağlığı sorunlarına yol açabilmektedir. Oluşabilecek sorunlardan biri diş kaybıdır. Bu tarz sorunların oluşmaması için çok önceden önlem alınması gerekmektedir. Yetersiz diş fırçalama sonucu ve ağız sağlığına dikkat etmeme diş taşı oluşumunu desteklemektedir. Dişlerinizi fırçalamadığınız zaman dişlerinizin arasında kalan yemek artıkları ve karbonhidratlı, şekerli yiyeceklerin kontrolsüzce tüketilmesi sonucu da diş taşları ve tartar oluşabilmektedir. Bu rahatsızlığın oluşmaması için sadece diş fırçalamak değil diş ipi de kullanılmalıdır.

Diş Taşı Temizliği / Tartar Tedavisi Süreci Nasıl Olur?

Sağlıklı ve temiz bir ağız için öncelikle diş hekiminizin tavsiye ettiği bakım işlemlerini düzenli olarak yapmalısınız. Diş taşı temizliği / tartar tedavisi ultrasonik ve periodontal aletler kullanılarak yapılan ileri düzey bir temizleme işlemidir. Eğer muayene sırasında diş hekiminiz gerekli görürse diş aralarını diş ipi ile temizlenebilir. Diş taşı ve tartar oluşumunun temizlenmesi için diş köklerinin de temizlenmesi gerekebilir. Diş köklerini de temizleyerek diş taşları bölgeden uzaklaştırılabilmektedir. Ağız ve diş sağlığı sorunlarında korunmak için bir takım uygulamaları rutin haline getirmeniz gerekmektedir. Örneğin düzenli olarak diş fırçalamayı ve diş ipi kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Dişlerinizi fırçalarken dikkat etmeniz gereken iki nokta vardır. Dikkat etmeniz gereken noktalardan biri diş fırçanızın yapısıdır. Çok sert diş fırçaları diş minesine ve diş etine zarar verebilmektedir. Bunun yanı sıra çok yumuşak diş fırçaları dişlerinizi gerektiği kadar temizlemeyebilir. Dikkat etmeniz gereken ikinci nokta diş macununuzun içerdiği maddelere de dikkat etmeniz gerekmektedir. Florür içeren diş macunlarını tercih etmelisiniz.

Diş taşı ya da dişlerinizde oluşan tartar temizlenmediği zaman diş eti hastalıklarına yol açabilmektedir. Diş taşı temizliği / tartar tedavisi olunmadığı zaman diş etlerinde iltihaba neden olabilir. Diş etlerinizde iltihabın oluşması daha zorlu bir tedaviye mecbur bırakabilir. Ayrıca sağlık sorunu olan dişlerde tedavi yapılmadığı zaman diş kaybı kaçınılmazdır. Bunun sonucunda oluşan diş boşluğu bireyleri rahatsız etmektedir. Estetik görünüm açısından kaygı oluşturan diş kaybı için porselen takma dişler kullanılabilir ama kendi dişinizin kadar rahat kullanamayabilirsiniz. Diş taşının oluşmasını engelleyebilmek için sert yiyecekleri tercih edebilirsiniz. Sert yiyecekler konusunda dikkat etmeniz gereken nokta ise dişlerinizi çok zorlayacak boyutta olmamaları gerekmektedir. Eğer sert yiyecekler dişlerinizi zorlar ise diş kaybına yol açabilmektedir.

Diş Taşı Temizliği / Tartar Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dişlerinizde tartar ya da diş taşı oluştuysa evde de bazı yöntemleri kullanarak temizleyebilirsiniz. Diş taşı temizliği / tartar tedavisi için evde uygulayacağınız yöntemi sizler için hazırladık. Su dolu kabın içerisine ceviz kabuğu atarak bu işlemi uygulayabilirsiniz. Ceviz kabuklu suyu 15 dakika kaynattıktan sonra soğumaya bırakmalısınız. Hazırladığınız bu ceviz kabuklu su ile yirmi gün boyunca dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Evinizde rahatça uygulayacağınız bu yöntem sayesinde dişlerinizde oluşan tartardan ve diş taşlarınızdan kurtulabilirsiniz. Bu yöntem işe yaramazsa diş taşınız ve oluşan tartar ileri bir boyutta olabilir. Bunun tedavisi için diş hekiminize başvurabilirsiniz. Diş hekiminin kalitesi ve tecrübesi her alanda olduğu gibi bu alanda da çok önemlidir. Daha fazla bilgi almak için kliniğimize gelebilir ya da bizi arayabilirsiniz.