Pzrts - Cmrts 09:00 - 20:30
Başakşehir - İstanbul
+90 533 599 27 43

Şeffaf Plak Tedavisi

Seffaf plak tedavisi

Şeffaf Plak Tedavisi

Şeffaf plak tedavisi teknolojinin gelişmesi ile birlikte 3 boyutlu yazıcılar kullanarak hazırlanan ortodontik bir tedavidir. Diş diziliminde hata sonucu oluşan çarpıklık dış görünümü büyük ölçüde etkilemektedir. Gülümsediğimiz zaman ya da konuşurken dişlerde gözüken diş tellerinden bireyler rahatsızlık duymaktadır. Özellikle ergenlik dönemindeki bireyler diş teli takmak istememektedir. Zamanla çeşitli öneriler getirilmiş bu konu ile alakalı. Bunlardan biri diş tellerini renkli yapıp daha estetik hale getirmektir. Bu oldukça tutan bir fikirdir. Pek çok kişi renkli diş tellerini daha çok sevmektedir. Bunun yanı sıra özellikle ünlülerin kullandığı diş tellerini dişlerinin gözüken kısmına değil iç kısmına takmaktır. Bu yöntem sayesinde diş telleriniz dışarıdan gözükmeyecektir. Bu işlemin maliyeti biraz daha yüksek ve zor olacaktır. Bu yöntemlere ek olarak teknolojinin gelişimi ile birlikte gelen yeni bir yöntem bulunmaktadır. Bu yöntem son zamanların en çok tercih edilen alternatif diş telleridir.

Diş diziliminde hata olması sonucu ya da dişlerin çarpık olması sonucu çene kapama işlemi hatalı olabilmektedir. Bu durum düzeltilmediği takdirde çene ile ilgili problemler yaşanabilmektedir. Çene ve dişlerin konumu konuşmayı ve yemek yemeyi zorlaştırarak sosyal hayatın işlevselliğini bozacaktır. Bu nedenlerden dolayı diş hekimleri çeşitli tedaviler uygulamaktadır. Şeffaf plak tedavisi diş hekimleri tarafından uygulanan yöntemlerden biridir. Bu yöntem ile dişlere oluşan çarpıklık sonucu dış görünümü bozmadan düzeltilmektedir. Dişlerde oluşan estetik bozukluğun çözümü için takılan diş tellerin uzun süre kullanılması gerekmektedir. Diş tellerinin kulanım süresi bireylerden bireylere değişiklik göstermektedir. Bunun nedeni her bireyin diş yapısının farklı olması ve her dişin çarpıklık boyutunun farklı olmasından kaynaklanmaktadır. Bu uzun kullanış bireyleri rahatsız etmektedir. Bundan dolayı bu yeni tedavi yöntemi bireyler tarafından ve diş hekimleri tarafından tercih edilmektedir.

Şeffaf Plak Tedavisi Süreci Nasıl İşler?

Kullanılan bu yenilikçi yöntem, üç boyutlu yazılar eşliğinde yapılmaktadır. Öncelikle dişleriniz için uygun olan plak yapımı için diş yapınızı bilgisayar ortamına aktarılarak incelenmektedir. Daha sonra şeffaf plaklar yazıcılar tarafından elde edilip bireyin dişlerine yerleştirilmektedir. Şeffaf plak tedavisi estetik kaygıları olan bireylerin içini rahatlatmaktadır. Şeffaf yapısı nedeni ile dışarıdan fark edilmemektedir. Fakat bu plakları işe yarayabilmesi için diş hekiminizin tavsiye ettiği süre boyunca takmalısınız. Diş telleri ilk takıldığı zaman alışması süresi gerekmektedir. Bu süre zarfında bireyler ağrı hissedebilmektedir. İlk diş telleri takıldığı zaman yemek yemekte zorlanılmaktadır. Fakat bu rahatsızlıklar yeni yöntem olan şeffaf plak ile en aza indirilmiştir. Bu yönteme alışmanız diş tellerine alışmanızdan daha kısa sürecektir. Yemek yerken diş tellerinizin arasına giren yemek artıklarını temizleme işlemi bu yeni yöntem ile ortadan kalkmaktadır. Elbette plağınızı düzenli olarak temizlemelisiniz ama diş telleri kadar zor bir durum olmayacaktır.

Klasik metal veya porselen kullanılmadan yapılan bu diş ortodonti tedavisi teknolojini bu alanda ne kadar geliştiğinin göstergesidir. Şeffaf plak tedavisi diğer bir ismiyle telsiz ortodonti tedavisidir. Nu yeni teknolojik yöntem çeşitli rahatsızlıklar için kullanılmaktadır. Örneğin çarpışık dişler, aralıklı dişler, çenenin yapısının bozulması sonucu yanlış kapanış gibi rahatsızlık için bu ortodonti yöntemi kullanılmaktadır. Bu yöntemin pek çok avantajı bulunmaktadır. Tabi bireyler açısından ilk avantajı bu yöntemin oldukça estetik gözükmesidir. Diş tellerinin aksine bu plağı gün içerisinde çıkararak tedaviye ara verebilirsiniz. Burada dikkat edebileceğiniz nokta ara verme süresi uzatmamanızdır. Çünkü tedaviye uzun bir süre ara vermek bu uygulamayı işe yaramaz hale getirecektir. Dinlenme sürelerin ile ilgili olarak diş hekimininizden bilgi alabilirsiniz.

Şeffaf Plak Tedavisi ile Sağlıklı Görünüm Elde Edin

Eski yöntem olarak adlandırılan klasik diş telleri metallerden yapılmaktadır. Bu yöntem ile metallerin ağırlığını dişlerinizden hissedebilirsiniz. Şeffaf plak tedavisi uygulaması ile metallerin oluşturduğu bu rahatsız edici histen kurtulmuş olursunuz. Ayrıca bu yeni yöntem plağı rahatça çıkarıp temizleyebildiğinizden dolayı diğer yöntemlere kıyasla daha sağlıklı bir kullanımı olacaktır. En çok tercih edilen nedenlerinden biri ise, diğer yöntemlere kıyasla düzenli kullanım sonucu daha hızlı ve kalıcı sonucu vermesidir. Dişleriniz inci gibi sıralı ve estetik gözükmesini istemeniz çok doğal bir durumdur. Bu konuda daha fazla bilgi almak için bizi arayabilir veya kliniğimize gelebilirsiniz.